#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The line graph shows the number of cars manufactured in six different months in two different companies**What is the ratio of 120% of the number of cars manufactured by company A on January and April together to the 80% of the number of cars sold by company B in march and June together?

CorrectRequired ratio = 120/100 *(420+600):80/100*(540+320)

=>6*(1020): 4*(860)

=>153:86IncorrectRequired ratio = 120/100 *(420+600):80/100*(540+320)

=>6*(1020): 4*(860)

=>153:86 - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The line graph shows the number of cars manufactured in six different months in two different companies**Number of cars manufactured by company B on March and April together is what percentage more/less than the number of cars manufactured by company A on January and June together?

CorrectRequired percentage ={(540+360)-(420+540)}/(420+540)*100

=>600/96=6.25%IncorrectRequired percentage ={(540+360)-(420+540)}/(420+540)*100

=>600/96=6.25% - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The line graph shows the number of cars manufactured in six different months in two different companies**If the number of cars manufactured by company B on July is 120% of the average number of cars manufactured by company A for all the months together (Exclude February and march ), and then find the number of cars manufactured by B on July

CorrectRequired number of cars = 120/100*(420+600+720+540)/4

=>6/5*2280/4=6/5*570=684IncorrectRequired number of cars = 120/100*(420+600+720+540)/4

=>6/5*2280/4=6/5*570=684 - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

What is the difference between the total number of cars manufactured by company A and the total number of cars manufactured by company B?

CorrectRequired difference = (420+640+400+600+720 +540)-(560+480+540+360+450+320)

=>3320-2710

=>610IncorrectRequired difference = (420+640+400+600+720 +540)-(560+480+540+360+450+320)

=>3320-2710

=>610 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

In which of the following month the difference between the number of cars manufactured by company A and B is maximum?

CorrectJanuary = 560-420=140

February =640-480=160

March = 540-400=140

April = 600-360=240

June= 540-320=220IncorrectJanuary = 560-420=140

February =640-480=160

March = 540-400=140

April = 600-360=240

June= 540-320=220 - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The pie chart shows the percentage distribution of the number of bags sold by six different companies**

**Total difference is 32% of the total number of bags sold by all the companies together**Number of bags sold by company B at profit is what percentage more/less than the number of bags sold by company C at loss?

CorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required percentage = (90-40)/40*100=>50/40*100

=>250/2=125%IncorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required percentage = (90-40)/40*100=>50/40*100

=>250/2=125% - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The pie chart shows the percentage distribution of the number of bags sold by six different companies**

**Total difference is 32% of the total number of bags sold by all the companies together**What is the ratio of the number of bags sold by company A and C at profit to the number of bags sold by company D and F at loss?

CorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required ratio = (140+60): (75+25)=200:100=2:1IncorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required ratio = (140+60): (75+25)=200:100=2:1 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**The pie chart shows the percentage distribution of the number of bags sold by six different companies**

**Total difference is 32% of the total number of bags sold by all the companies together**What is the average number of bags sold by all the companies at profit?

CorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required average = (140+90+60+175+120+75)/6

=>660/6=110IncorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Required average = (140+90+60+175+120+75)/6

=>660/6=110 - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**Total difference is 32% of the total number of bags sold by all the companies together**In which company the number of bags sold at loss is maximum?

CorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

From the table company E sold maximum number of bags at lossIncorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

From the table company E sold maximum number of bags at loss - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions:**

**Total difference is 32% of the total number of bags sold by all the companies together**Which company sold the bags closest to the average number of bags sold by all the companies together?

CorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Average number of bags sold by all the companies = 1000/6= 166.67

Company B sold near to the average number of bags sold by all the companiesIncorrectTotal number of bags sold = 320/32*100=1000

Company A:

Total bags = 1000*20/100=200

Given,

Let us take bags sold at loss be x

X+x+80=200

=>2x=120=>x=60

Bags sold at profit = 200-60=140

Bags sold at loss = 60

Similarly find all the bags

Average number of bags sold by all the companies = 1000/6= 166.67

Company B sold near to the average number of bags sold by all the companies