#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The following table shows the number of students participated in Volley ball, cricket and other games in five different schools**What is the difference between the total number of students participated in volley ball from school A and D and the total number of students participated in cricket from school B and C?

Correct

Required difference = (140+288)-(224+200)=428-424=4Incorrect

Required difference = (140+288)-(224+200)=428-424=4 - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The following table shows the number of students participated in Volley ball, cricket and other games in five different schools**Find the total number of students participated in other games from all the schools

Correct

Required total = 252+288+320+288+240=1388Incorrect

Required total = 252+288+320+288+240=1388 - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The following table shows the number of students participated in Volley ball, cricket and other games in five different schools**If a total student in school F is 20% more than the total number of students participated in cricket from schools E and C together, and then find the total students in school F

Correct

Total students in school F = (180+200)*120/100=456Incorrect

Total students in school F = (180+200)*120/100=456 - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions**

Correct

Required difference = (140+128+280+288+180)-(168+224+200+144+180)

=>1016-916=100Incorrect

Required difference = (140+128+280+288+180)-(168+224+200+144+180)

=>1016-916=100 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions**

CorrectIncorrect - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The pie chart shows the percentage distribution of number of students applied for two competitive exams (IBPS PO and SBI PO) in different years**

Find the total number of students applied SBI PO exams in 2012 and 2016 together, if the total number of students applied in the year 2014 is 4500CorrectRequired total = 4500/15*100*(20/100*60/100+25/100*40/100)

=>30000*1/5*(3/5+2/4)

=>6000*(12+10)/20

=>6600IncorrectRequired total = 4500/15*100*(20/100*60/100+25/100*40/100)

=>30000*1/5*(3/5+2/4)

=>6000*(12+10)/20

=>6600 - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The pie chart shows the percentage distribution of number of students applied for two competitive exams (IBPS PO and SBI PO) in different years**

What is the ratio of the number of students applied IBPS PO exam in 2013 and 2015 together to the total number of students applied SBI PO exam in same years?CorrectRequired ratio = (25/100*25/100*x+30/100*15/100*x) : (75/100*25/100*x+70/100*15/100*x)

= 0.1075 x : 0.2925x

= 43: 117IncorrectRequired ratio = (25/100*25/100*x+30/100*15/100*x) : (75/100*25/100*x+70/100*15/100*x)

= 0.1075 x : 0.2925x

= 43: 117 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions**

**The pie chart shows the percentage distribution of number of students applied for two competitive exams (IBPS PO and SBI PO) in different years**

What is the difference between the total number of students applied IBPS PO in the year 2013, 2014 and 2015 and the total number of students applied SBI PO in the same years, if the total number of students applied in the year 2012 is 4000?CorrectTotal students = 4000/20*100=20000

Required difference = 20000*{25/100*50/100+15/100*40/100}=20000*(1/8+3/50)

=>20000*37/200=3700IncorrectTotal students = 4000/20*100=20000

Required difference = 20000*{25/100*50/100+15/100*40/100}=20000*(1/8+3/50)

=>20000*37/200=3700 - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions**

Number of students applied for SBI PO exam in 2016 is what percentage more/less than the number of students applied for IBPS PO exam in 2014?CorrectRequired percentage

=>{ (25/100*40/100)-(15/100*50/100)}/(15/100*50/100)*100

=>1/3*100=33.33%IncorrectRequired percentage

=>{ (25/100*40/100)-(15/100*50/100)}/(15/100*50/100)*100

=>1/3*100=33.33% - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Directions (6-10): Study the following graph carefully and answer the given questions**

In which year has maximum difference of the number of students applied for IBPS PO and SBI PO?Correct2012 = 20/100*20/100=0.04%

2013= 25/100*50/100=0.125%

2014=15/100*0=0%

2015=15/100*40/100=0.06%

2016= 25/100*20/100=0.05%Incorrect2012 = 20/100*20/100=0.04%

2013= 25/100*50/100=0.125%

2014=15/100*0=0%

2015=15/100*40/100=0.06%

2016= 25/100*20/100=0.05%