Quiz-summary
0 of 10 questions completed
Questions:
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
Information
Hello Aspirants,
Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Data Interpretation which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.
All the best !
Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams (SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
- Not categorized 0%
⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.
Keep Working Hard and Never Give Up
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- Answered
- Review
- Question 1 of 10
1. Question
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.
What is the total number of students in Marketing, HR and IT?CorrectTotal number of students in HR, IT and Marketing = (23+21+26)% of 8000
= 70/100*8000 = 5600IncorrectTotal number of students in HR, IT and Marketing = (23+21+26)% of 8000
= 70/100*8000 = 5600 - Question 2 of 10
2. Question
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.
What is the difference between the number of IB girls and that of Finance boys?Correct
Number of IB girls=720
Number of Finance boys=560
Difference=720-560
=160Incorrect
Number of IB girls=720
Number of Finance boys=560
Difference=720-560
=160 - Question 3 of 10
3. Question
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.
The number of HR girls is approximately what percent of the number of marketing boys?Correct
Required percentage=880*100/1360
≈65%Incorrect
Required percentage=880*100/1360
≈65% - Question 4 of 10
4. Question
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.
What is the ratio of total number of Finance boys to the total number of IB boys?Correct
Ratio=560:720
=7:9Incorrect
Ratio=560:720
=7:9 - Question 5 of 10
5. Question
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.
What is the ratio of total number of Marketing and Finance boys to total number of IT and HR girls together?Correct
Total number of marketing and Finance boys=1360+560=1920
Total number of IT and HR girls=1040+880=1920
Ratio=1920:1920=1:1Incorrect
Total number of marketing and Finance boys=1360+560=1920
Total number of IT and HR girls=1040+880=1920
Ratio=1920:1920=1:1 - Question 6 of 10
6. Question
Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
What is the total number of Samsung and Moto?CorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Moto and Samsung=184+800=984IncorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Moto and Samsung=184+800=984 - Question 7 of 10
7. Question
Directions (6-10): What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
The cost of one Oppo product is Rs.25000, what is the cost of all the Oppo products manufactured by the company?CorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Oppo products =216
Cost=216*25000=5400000 = 54 lakhsIncorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Oppo products =216
Cost=216*25000=5400000 = 54 lakhs - Question 8 of 10
8. Question
Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
The number of Vivo products is approximately what percent of the number of Nokia products?CorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Percentage=330*100/270=122%IncorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Percentage=330*100/270=122% - Question 9 of 10
9. Question
Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
If 25% of the number of Oppo products is defective, what is the number of non defective Oppo?CorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Oppo products =216.
25% defective=54
Therefore non defective Oppo products =216-54=162IncorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Total number of Oppo products =216.
25% defective=54
Therefore non defective Oppo products =216-54=162 - Question 10 of 10
10. Question
Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
What is the difference between the number of Samsung products and the number of Vivo products manufactured?CorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Difference=800-330=470IncorrectTotal = 1800
Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184
Difference=800-330=470