#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Directions (1-5): What value should come in the place of question mark in the given questions?**The number of students studying in various colleges from various faculties (number in thousands)

What is the difference between the total number of students from the faculty of Arts and Science from college C and total number of students from the faculty of Commerce and Science from college A?CorrectNumber of students from the faculty of Arts from college C=45000

Number of students from the faculty of Science from college C=30000

Total number of students from the faculty of Arts and Science from college C

=45000+30000=75000

Number of students from the faculty of Commerce from college A=35000

Number of students from the faculty of Science from college A=40000

Total number of students from the faculty of Arts and Science from college A

=45000+30000=75000

Difference=75000-75000=0IncorrectNumber of students from the faculty of Arts from college C=45000

Number of students from the faculty of Science from college C=30000

Total number of students from the faculty of Arts and Science from college C

=45000+30000=75000

Number of students from the faculty of Commerce from college A=35000

Number of students from the faculty of Science from college A=40000

Total number of students from the faculty of Arts and Science from college A

=45000+30000=75000

Difference=75000-75000=0 - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Directions (1-5): What value should come in the place of question mark in the given questions?**The number of students studying in various colleges from various faculties (number in thousands)

The total number of students studying from college B (all faculties) is approximately what percent of the total number of students studying from college D (all faculties)?CorrectTotal number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000

Percentage=100*145000/105000=138 %(approx)IncorrectTotal number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000

Percentage=100*145000/105000=138 %(approx) - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Directions (1-5): What value should come in the place of question mark in the given questions?**The number of students studying in various colleges from various faculties (number in thousands)

Which of the college is the total number of students of arts, science and commerce the lowest?CorrectTotal number of students studying from college A (all faculties)

=50000+40000+35000=125000

Total number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college C (all faculties)

=45000+30000+60000=135000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000IncorrectTotal number of students studying from college A (all faculties)

=50000+40000+35000=125000

Total number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college C (all faculties)

=45000+30000+60000=135000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000 - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Directions (1-5): What value should come in the place of question mark in the given questions?**The number of students studying in various colleges from various faculties (number in thousands)

What is the total number of students studying in all the college together?CorrectTotal number of students studying from college A (all faculties)

=50000+40000+35000=125000

Total number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college C (all faculties)

=45000+30000+60000=135000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000

Total=125000+145000+135000+105000=510000IncorrectTotal number of students studying from college A (all faculties)

=50000+40000+35000=125000

Total number of students studying from college B (all faculties)

=60000+50000+35000=145000

Total number of students studying from college C (all faculties)

=45000+30000+60000=135000

Total number of students studying from college D (all faculties)

=30000+50000+25000=105000

Total=125000+145000+135000+105000=510000 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Directions (1-5): What value should come in the place of question mark in the given questions?**The number of students studying in various colleges from various faculties (number in thousands)

What is the ratio of the students from the faculty of Science from college B and A together to the students from same faculty from college D and B?CorrectTotal students from College B and A=40000 + 50000 = 90000

Total students from College B and D=50000+50000 = 100000

Ratio=90000: 100000 = 9: 10IncorrectTotal students from College B and A=40000 + 50000 = 90000

Total students from College B and D=50000+50000 = 100000

Ratio=90000: 100000 = 9: 10 - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Direction (6-10): Study the following information to give the answers of the following questions.**What is the ratio of number of girls in AMU to RGPV?

Correct% of boys in AMU = 22.5% and that of in RGPV = 40%

Number of girls in AMU = 77.5% of 1600 = 1240

And RGPV together = 60% of 1500 = 900

Required ratio = 1240:900 = 62:45Incorrect% of boys in AMU = 22.5% and that of in RGPV = 40%

Number of girls in AMU = 77.5% of 1600 = 1240

And RGPV together = 60% of 1500 = 900

Required ratio = 1240:900 = 62:45 - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Direction (6-10): Study the following information to give the answers of the following questions.**

What is the total number of girls in SCOPE and RKDF together?Correct% of boys in SCOPE = 32%

Total number of girls in SCOPE = 68% * 1300 = 884

% of boys in RKDF= 40%

Total number of girls in RKDF = 2025 * 60% = 1215

Required answer = 884 + 1215 = 2099Incorrect% of boys in SCOPE = 32%

Total number of girls in SCOPE = 68% * 1300 = 884

% of boys in RKDF= 40%

Total number of girls in RKDF = 2025 * 60% = 1215

Required answer = 884 + 1215 = 2099 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Direction (6-10): Study the following information to give the answers of the following questions.**

Total number of students in AMU, is approximately what per cent of the total number of students in RKDF?

CorrectTotal number of students in AMU = 1600

Total number of students in RKDF = 2025

Required % = (1600/2025)*100 = 79%IncorrectTotal number of students in AMU = 1600

Total number of students in RKDF = 2025

Required % = (1600/2025)*100 = 79% - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Direction (6-10): Study the following information to give the answers of the following questions.**

What is the respective ratio of the number of boys in SCOPE to the number of boys in RKDF?CorrectRequired ratio = 32% of 1300: 40% of 2025

= 208:405IncorrectRequired ratio = 32% of 1300: 40% of 2025

= 208:405 - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Direction (6-10): Study the following information to give the answers of the following questions.**

What is the average number of boys in RGPV and SCOPE?

CorrectRequired average = (40% of 1500 + 32% of 1300) * 1/2

= (600 + 416) * ½ = 1016/2 = 508IncorrectRequired average = (40% of 1500 + 32% of 1300) * 1/2

= (600 + 416) * ½ = 1016/2 = 508