#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Direction (1-5): Study the following information to give answer of the following questions.**Shivam is proposed to start a business of Motor-cycles store for that he wants to buy some equipment – Fan, billing counter, banners. He also wants to buy a few material related to cycle which will include Tyre, Tube, Screw-devices and Seat (Consider only these are the part of a motor-cycle). The cost of each Fan is 13.5 times the cost of a Seat and the cost of a Billing-counter is 3/5 of the cost of a Fan. The cost of Banners is 5 times the cost of a Billing-counter. The cost of a Tyre is 20% more than the cost of a Billing Counter, a Tube costs Rs.1500 more than a Fan and the Screw-devices costs 4 times a Seat. The cost of a Seat is Rs.1000.

Find the cost of the Motor-cycle, if the cost of a Screw-devices and a Seat increases by 20% and 15% respectively,(considering the same cost of Tube and Tyre)?CorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

20% of Screw-devices = 4000*(120/100) = Rs.4800

15% of Seat= 1000*(115/100) = Rs.1150

Tube = Rs.15000

Tyre = Rs.9720

Addition we get the cost of Motor-cycle = (4800+1150+15000+9720)= Rs.30670IncorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

20% of Screw-devices = 4000*(120/100) = Rs.4800

15% of Seat= 1000*(115/100) = Rs.1150

Tube = Rs.15000

Tyre = Rs.9720

Addition we get the cost of Motor-cycle = (4800+1150+15000+9720)= Rs.30670 - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Direction (1-5): Study the following information to give answer of the following questions.**Shivam is proposed to start a business of Motor-cycles store for that he wants to buy some equipment – Fan, billing counter, banners. He also wants to buy a few material related to cycle which will include Tyre, Tube, Screw-devices and Seat (Consider only these are the part of a motor-cycle). The cost of each Fan is 13.5 times the cost of a Seat and the cost of a Billing-counter is 3/5 of the cost of a Fan. The cost of Banners is 5 times the cost of a Billing-counter. The cost of a Tyre is 20% more than the cost of a Billing Counter, a Tube costs Rs.1500 more than a Fan and the Screw-devices costs 4 times a Seat. The cost of a Seat is Rs.1000.

It was initially decided that 4 Banners will be made but later only 3 Banners and a Sticker were made. If the cost of a Sticker is 1/10 of the cost of a banners, what was the total cost incurred?CorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Cost of a sticker = 40500/10 = Rs.4050

Now, cost of three banners and one sticker = 3*40500 + 4050

= 121500 + 4050

= Rs.125550IncorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Cost of a sticker = 40500/10 = Rs.4050

Now, cost of three banners and one sticker = 3*40500 + 4050

= 121500 + 4050

= Rs.125550 - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Direction (1-5): Study the following information to give answer of the following questions.**Shivam is proposed to start a business of Motor-cycles store for that he wants to buy some equipment – Fan, billing counter, banners. He also wants to buy a few material related to cycle which will include Tyre, Tube, Screw-devices and Seat (Consider only these are the part of a motor-cycle). The cost of each Fan is 13.5 times the cost of a Seat and the cost of a Billing-counter is 3/5 of the cost of a Fan. The cost of Banners is 5 times the cost of a Billing-counter. The cost of a Tyre is 20% more than the cost of a Billing Counter, a Tube costs Rs.1500 more than a Fan and the Screw-devices costs 4 times a Seat. The cost of a Seat is Rs.1000.

Shivam bought 1 Fan, 1 Billing-counter and 1 Motor-cycle for himself. What was the total cost incurred to him?CorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Total cost = 13500 + 8100 + 1000 + 4000 + 9720 + 15000

= Rs.51320IncorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Total cost = 13500 + 8100 + 1000 + 4000 + 9720 + 15000

= Rs.51320 - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Direction (1-5): Study the following information to give answer of the following questions.**Shivam is proposed to start a business of Motor-cycles store for that he wants to buy some equipment – Fan, billing counter, banners. He also wants to buy a few material related to cycle which will include Tyre, Tube, Screw-devices and Seat (Consider only these are the part of a motor-cycle). The cost of each Fan is 13.5 times the cost of a Seat and the cost of a Billing-counter is 3/5 of the cost of a Fan. The cost of Banners is 5 times the cost of a Billing-counter. The cost of a Tyre is 20% more than the cost of a Billing Counter, a Tube costs Rs.1500 more than a Fan and the Screw-devices costs 4 times a Seat. The cost of a Seat is Rs.1000.

What will be the total cost of 1 Fan and 2 Billing-counter together?CorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Total Cost = 13500 + (2 * 8100) = Rs.29700IncorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Total Cost = 13500 + (2 * 8100) = Rs.29700 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Direction (1-5): Study the following information to give answer of the following questions.**Shivam is proposed to start a business of Motor-cycles store for that he wants to buy some equipment – Fan, billing counter, banners. He also wants to buy a few material related to cycle which will include Tyre, Tube, Screw-devices and Seat (Consider only these are the part of a motor-cycle). The cost of each Fan is 13.5 times the cost of a Seat and the cost of a Billing-counter is 3/5 of the cost of a Fan. The cost of Banners is 5 times the cost of a Billing-counter. The cost of a Tyre is 20% more than the cost of a Billing Counter, a Tube costs Rs.1500 more than a Fan and the Screw-devices costs 4 times a Seat. The cost of a Seat is Rs.1000.

Find the ratio of the cost of a Tube to the total cost of a Seat and a Screw-device together?CorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Cost of Tube = Rs.15000

Cost of Seat and Screw-devices = Rs.5000

Required ratio = 15000:5000 = 3:1IncorrectCost of a seat = Rs.1000

Cost of fan = 13.5 * Cost of a seat = 13.5 * 1000 = 13500

Cost of billing counter = 3/5 * fan = 3/5 * 13500 = 8100

Cost of banner = 5 * Cost of Billing counter = 5 * 8100 = 40500

Cost of tyre = 120/100 * Cost of billing counter = 6/5 * 8100

= 9720

Cost of tube = 1500 + fan = 13500 + 1500 = 15000

Cost of screw device = 4 * cost of seat = 4 * 1000 = 4000

Cost of Tube = Rs.15000

Cost of Seat and Screw-devices = Rs.5000

Required ratio = 15000:5000 = 3:1 - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:**Sum of total number of boys, girls and teachers in school A is what percent of the sum of total number of boys, girls and teachers in school D?

CorrectSum of total number of boys, girls and teachers in school A = 250 + 125 + 15

= 390

Sum of total number of boys, girls and teachers in school D = 275 + 100 + 14

= 389

Required percentage = 390/389 x 100 = 100.25%IncorrectSum of total number of boys, girls and teachers in school A = 250 + 125 + 15

= 390

Sum of total number of boys, girls and teachers in school D = 275 + 100 + 14

= 389

Required percentage = 390/389 x 100 = 100.25% - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:**

Find the respective ratio between total number of boys, girls and teachers in school B and that in school C.CorrectTotal number of boys, girls and teachers in school B = 175 + 200 + 20 = 395

Total number of boys, girls and teachers in school C = 225 + 75 + 25 = 325

Required ratio = 395:325 = 79:65IncorrectTotal number of boys, girls and teachers in school B = 175 + 200 + 20 = 395

Total number of boys, girls and teachers in school C = 225 + 75 + 25 = 325

Required ratio = 395:325 = 79:65 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:**Find the difference between total number of boys and total number of girls from all the schools together.

CorrectTotal number of boys from all the schools together

= 250 + 175 + 225 + 275 + 125 + 200 = 1250

Total number of girls from all the schools together

= 125 + 200 + 75 + 100 + 225 + 175 = 900

Required difference = 1250 – 900 = 350IncorrectTotal number of boys from all the schools together

= 250 + 175 + 225 + 275 + 125 + 200 = 1250

Total number of girls from all the schools together

= 125 + 200 + 75 + 100 + 225 + 175 = 900

Required difference = 1250 – 900 = 350 - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:**

Total number of boys, girls and teachers of school E is what percent more/less than the total number of boys, girls and teachers of school F?CorrectTotal number of boys, girls and teachers of school E = 125 + 225 + 26 = 376

Total number of boys, girls and teachers of school F = 200 + 175 + 30 = 405

Required percentage = (405 – 376)/405 x 100 = 7.16% lessIncorrectTotal number of boys, girls and teachers of school E = 125 + 225 + 26 = 376

Total number of boys, girls and teachers of school F = 200 + 175 + 30 = 405

Required percentage = (405 – 376)/405 x 100 = 7.16% less - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:**

Find the sum of total number of teachers from all the schools together and total number of students of schools A and C.CorrectTotal number of teachers from all the schools together

= 15 + 20 + 25 + 14 + 26 + 30 = 130

Total number of students of school A = 250 + 125 = 375

Total number of students of school C = 225 + 75 = 300

Required sum = 130 + 375 + 300 = 805IncorrectTotal number of teachers from all the schools together

= 15 + 20 + 25 + 14 + 26 + 30 = 130

Total number of students of school A = 250 + 125 = 375

Total number of students of school C = 225 + 75 = 300

Required sum = 130 + 375 + 300 = 805