#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Direction (1-5): Study the following information carefully and give the answer of the following questions.**A school has 400 students- boys and girls, who are in the ratio of 3:5. The students speak Hindi, English or both the Languages. 12% of the boys speak only Hindi, 22% of the girls speak only English, 24% of the total students speak only Hindi and the number of boys speaking both the Languages is six times the number of boys speaking only Hindi.

How many boys speak Hindi?CorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of boys who speak only Hindi = 18

Number of boys who speak Hindi + English = 108

18 + 108 = 126

Therefore, the numbers of boys who speak Hindi are 126IncorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of boys who speak only Hindi = 18

Number of boys who speak Hindi + English = 108

18 + 108 = 126

Therefore, the numbers of boys who speak Hindi are 126 - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Direction (1-5): Study the following information carefully and give the answer of the following questions.**A school has 400 students- boys and girls, who are in the ratio of 3:5. The students speak Hindi, English or both the Languages. 12% of the boys speak only Hindi, 22% of the girls speak only English, 24% of the total students speak only Hindi and the number of boys speaking both the Languages is six times the number of boys speaking only Hindi.

How many girls speak only Hindi?CorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

From the table above, we get to know that number of girls who speak only Hindi are 78.

Therefore, the numbers of girls who speak ONLY Hindi are 78.IncorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

From the table above, we get to know that number of girls who speak only Hindi are 78.

Therefore, the numbers of girls who speak ONLY Hindi are 78. - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Direction (1-5): Study the following information carefully and give the answer of the following questions.**A school has 400 students- boys and girls, who are in the ratio of 3:5. The students speak Hindi, English or both the Languages. 12% of the boys speak only Hindi, 22% of the girls speak only English, 24% of the total students speak only Hindi and the number of boys speaking both the Languages is six times the number of boys speaking only Hindi.

How many students speak English?CorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Total number of students – Number of students who speak only Hindi

400 – 96 = 304

Therefore, the numbers of students who speak English are 304.IncorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Total number of students – Number of students who speak only Hindi

400 – 96 = 304

Therefore, the numbers of students who speak English are 304. - Question 4 of 10
##### 4. Question

The number of girls speaking only Hindi is what percent of the total number of students speaking only Hindi?CorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of girls who speak Hindi – 78 [x]

Total number of students who speak only Hindi – 96 [y]

As we need to find the percentage change we know that

x/y * 100

78/96 * 100

81.25%

Therefore, 81.25% is the percentage change.IncorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of girls who speak Hindi – 78 [x]

Total number of students who speak only Hindi – 96 [y]

As we need to find the percentage change we know that

x/y * 100

78/96 * 100

81.25%

Therefore, 81.25% is the percentage change. - Question 5 of 10
##### 5. Question

What is the ratio of the number of boys to the number of girls speaking both the languages?CorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of boys speaking both the languages = 108

Number of Girls speaking both the languages = 117

The ratio of the number of boys who speak both the languages: Number of girls who speak both languages

= 108: 117

By further simplification we get,

12:13

Therefore, the ratio of boys is to girls who speak both the languages are 12:13.IncorrectTotal Number of students = 400

Ratio of boys and girls; B: G = 3: 5

Number of boys = 400 * 3/8 = 150

Number of girls = 400 * 5/8 = 250

Total number of students who speak only Hindi (400) -> 24% of 400 = 96

Number of Boys (150):

Only Hindi ->12% of 150 = 18

Only English -> 150 – 18 – 108 = 24

Both -> 6 * 18 =108

Number of Girls (250):

Only Hindi->96 – 18 = 78

Only English ->22% of 250 = 55

Both->250 – 78 – 55 = 117

Number of boys speaking both the languages = 108

Number of Girls speaking both the languages = 117

The ratio of the number of boys who speak both the languages: Number of girls who speak both languages

= 108: 117

By further simplification we get,

12:13

Therefore, the ratio of boys is to girls who speak both the languages are 12:13. - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Direction (6-10): Study the following information and give the answer of the following questions.**What is the number of employees in Account Department of offices TCS and HCL?

CorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In HCL = 32 * 7/8 = 28

Required total = 27+28 = 55IncorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In HCL = 32 * 7/8 = 28

Required total = 27+28 = 55 - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Direction (6-10): Study the following information and give the answer of the following questions.**

What is the number of employees in Other Departments of offices HCL and Wipro?CorrectIn HCL = 32 * 7/8 = 28

In HCL, in Account = 28, so in Others = 250 – (32+28) = 190

In Wipro, in Account = 48 * 11/6 = 88, so in Others= 360 -(48+88) = 224

Required total = 190 + 224 = 414IncorrectIn HCL = 32 * 7/8 = 28

In HCL, in Account = 28, so in Others = 250 – (32+28) = 190

In Wipro, in Account = 48 * 11/6 = 88, so in Others= 360 -(48+88) = 224

Required total = 190 + 224 = 414 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Direction (6-10): Study the following information and give the answer of the following questions.**

In Office L&T, 25%, 20% and 50% people in HR, Account and Others Department respectively are females. What is the number of males in these departments in office L&T?CorrectIn L&T, in HR = 16, so males = 75/100 * 16 = 12

In L&T, in Account = 16 * 5/8 = 10, so males = 80/100 * 10 = 8

In L&T, in others = 280 – (16+10) = 254, so males = 50/100 * 254 = 127

Required number = 12+8+127 = 147IncorrectIn L&T, in HR = 16, so males = 75/100 * 16 = 12

In L&T, in Account = 16 * 5/8 = 10, so males = 80/100 * 10 = 8

In L&T, in others = 280 – (16+10) = 254, so males = 50/100 * 254 = 127

Required number = 12+8+127 = 147 - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Direction (6-10): Study the following information and give the answer of the following questions.**

What is the ratio of number of employees in Other Departments in offices TCS and HCL?CorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In TCS, in others = 270 – (18+27) = 225

In HCL = 32 * 7/8 = 28

In HCL, in others = 250 – (32+28) = 190

Required ratio = 225: 190 = 45: 38IncorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In TCS, in others = 270 – (18+27) = 225

In HCL = 32 * 7/8 = 28

In HCL, in others = 250 – (32+28) = 190

Required ratio = 225: 190 = 45: 38 - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Direction (6-10): Study the following information and give the answer of the following questions.**

What is the total number of employees in Account Department in all offices?CorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In HCL = 32 * 7/8 = 28

In L&T = 16 * 5/8 = 10

In Wipro = 48 * 11/6 = 88

In Infosys = 45/5 *7 = 63

Required number = 27+63+28+10+88 = 216IncorrectIn TCS = 18 * 3/2 = 27

In HCL = 32 * 7/8 = 28

In L&T = 16 * 5/8 = 10

In Wipro = 48 * 11/6 = 88

In Infosys = 45/5 *7 = 63

Required number = 27+63+28+10+88 = 216