#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **http://www.studyvirus.com** for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes,we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.

All the best !** **

Click here for **Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams **(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

#### Categories

- Not categorized 0%

⇒ Please share your marks in comment section.

⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.

**Keep Working Hard and Never Give Up**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Direction (1-5): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**The graph shows the number of villages in four different states where Solar power was done in different years.

The number of villages in Jaipur where solar power was done in 2002 is what percentage of the number of villages in Delhi where solar power was done in 2003?CorrectRequired percentage = 20/60 × 100

= 2000/60

= 33.3%IncorrectRequired percentage = 20/60 × 100

= 2000/60

= 33.3% - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Direction (1-5): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**The graph shows the number of villages in four different states where Solar power was done in different years.

What is the ratio of the villages in Bangaluru to those in Chennai where solar power was done in 2002?CorrectNumber of villages in Bangaluru where Solar power was done in 2002 = 40

Number of villages in Chennai where Solar power was done in 2002 = 50

So, required ratio = 4: 5IncorrectNumber of villages in Bangaluru where Solar power was done in 2002 = 40

Number of villages in Chennai where Solar power was done in 2002 = 50

So, required ratio = 4: 5 - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Direction (1-5): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**The graph shows the number of villages in four different states where Solar power was done in different years.

In which state was the Solar power work done in maximum villages during the given three years?CorrectIn Bangaluru, the number of villages where Solar power was done = 30 + 40 + 30 = 100

In Chennai = 40 + 50 + 60 = 150

In Delhi = 40 + 50 + 60 = 150

In Jaipur = 40 + 20 + 50 = 110

So, maximum Solar power was in both Delhi and Chennai.IncorrectIn Bangaluru, the number of villages where Solar power was done = 30 + 40 + 30 = 100

In Chennai = 40 + 50 + 60 = 150

In Delhi = 40 + 50 + 60 = 150

In Jaipur = 40 + 20 + 50 = 110

So, maximum Solar power was in both Delhi and Chennai. - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Direction (1-5): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**The graph shows the number of villages in four different states where Solar power was done in different years.

If the cost of Solar power of a village is Rs.75 lakh then what is the cost of Solar power in four states during the given period?CorrectTotal number of villages in four states where Solar power was done = 100 + 150 + 150 + 110 = 510

So, cost of Solar power = 7500000 × 510 = Rs.3825000000IncorrectTotal number of villages in four states where Solar power was done = 100 + 150 + 150 + 110 = 510

So, cost of Solar power = 7500000 × 510 = Rs.3825000000 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Direction (1-5): Study the given bar-chart carefully and answer the following questions.**The graph shows the number of villages in four different states where Solar power was done in different years.

In which year was the Solar power work done in maximum number of villages?CorrectNumber of villages where solar power was done in 2001 = 50 + 30 + 60 + 40

= 180

Number of villages where solar power was done in 2002 = 20 + 40 + 50 + 50

= 160

Number of villages where solar power was done in 2003 = 40 + 30 + 40 + 60

= 170

In 2001 maximum Solar power work was done.IncorrectNumber of villages where solar power was done in 2001 = 50 + 30 + 60 + 40

= 180

Number of villages where solar power was done in 2002 = 20 + 40 + 50 + 50

= 160

Number of villages where solar power was done in 2003 = 40 + 30 + 40 + 60

= 170

In 2001 maximum Solar power work was done. - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Directions (6-10): Read the following graph carefully and answer the questions below.**Number of employee working in three different companies in 6 different years (in thousands)

The number of employees in company B in 2011 is what percent more than the number of employees in company C in 2012(approx.)Correct

No. of employees in company B in 2011= 30 thousand

No. of employees in company B in 2010= 26 thousand

Difference = 30 – 26 = 4

Percent = 4/26 * 100 = 15% (approx.)Incorrect

No. of employees in company B in 2011= 30 thousand

No. of employees in company B in 2010= 26 thousand

Difference = 30 – 26 = 4

Percent = 4/26 * 100 = 15% (approx.) - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Directions (6-10): Read the following graph carefully and answer the questions below.**Number of employee working in three different companies in 6 different years (in thousands)

In which year the total number of employees in all the companies is Maximum?CorrectFrom the table it is clear that in year 2014 total number of employees in all the companies is Maximum.

IncorrectFrom the table it is clear that in year 2014 total number of employees in all the companies is Maximum.

- Question 8 of 10
##### 8. Question

**Directions (6-10): Read the following graph carefully and answer the questions below.**Number of employee working in three different companies in 6 different years (in thousands)

What is the difference between total number of employees in company B and C in all the years together?CorrectTotal no. of employees in company B= 177 thousand

Total no. of employees in company C= 172 thousand

Difference= 177 – 172 = 5 thousandIncorrectTotal no. of employees in company B= 177 thousand

Total no. of employees in company C= 172 thousand

Difference= 177 – 172 = 5 thousand - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Directions (6-10): Read the following graph carefully and answer the questions below.**Number of employee working in three different companies in 6 different years (in thousands)

The number of employees in company A in 2012 is approximately what percentage of the number of employees in the same company in 2014?CorrectTotal no. of employees in company A in 2012= 27

Total no. of employees in company A in 2014= 31

Percent = 27/31 * 100 = 87% (approx.)IncorrectTotal no. of employees in company A in 2012= 27

Total no. of employees in company A in 2014= 31

Percent = 27/31 * 100 = 87% (approx.) - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Directions (6-10): Read the following graph carefully and answer the questions below.**Number of employee working in three different companies in 6 different years (in thousands)

What is the respective ratio between the average number of employees in company A and average number of employees in company B in all the years together?CorrectAverage number of employees in company A= 166/6

Average number of employees in company 6= 177/6

Ratio = 166/6: 177/6

= 166: 177IncorrectAverage number of employees in company A= 166/6

Average number of employees in company 6= 177/6

Ratio = 166/6: 177/6

= 166: 177