Set-26 DI For SBI PO and SBI Clerk 2019 | Must Go Through These Questions

Dear Aspirants,
We are providing the most important  Data  Interpretation Questions for SBI PO 2019, SBI Clerk 2019 and all other competitive bank and insurance exams. These questions have very high chances to be asked in SBI PO 2019, SBI Clerk 2019.
Get the Best Test Series for SBI PO 2019 at the most affordable price (Based on Real Exam Pattern) – Click Here
Download the Best GK Gaming App for Current Affairs and GK (Bank+SSC)Click here

Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

Percentage wise distribution of females in different sectors

1. What is the total no. of males in sectors 21, 25 and 5 together?

2. Total no. of females in sectors 32 and 28 are approximately what percent of total no. of males in these sectors together?

3. No. of males in sector 28 is approximately what percent of the no. of total persons in sector 25?

4. What is the ratio of no. of males in sector 32 to the no. of females in sector 25?

5. If 70% persons are eligible for voting from sectors 5 and 21 together and 75% females are eligible for voting from these two sectors together then find the no. of males who are eligible for voting from these two sectors together.

Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.
6. Find the total number of employees in Marketing department.

7. Find the respective ratio of number of males in IT and number of females in HR?

8. Number of males in HR is what percent of number of females in Marketing?

9. Find the difference between number of employees in Sales and IT?

10. Number of females in HR is what percent more than the number of females in Sales?

 

Check your Answers below:

 

 

  • Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

    Percentage wise distribution of females in different sectors

    1. Question

    What is the total no. of males in sectors 21, 25 and 5 together?

    Ans:2
    Required no. of males
    = (34+9+20) * 1500 – (26+12+38) * 700
    = 94500 ─ 53200
    = 41300

  • 2. Question

    Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

    Percentage wise distribution of females in different sectors

    Total no. of females in sectors 32 and 28 are approximately what percent of total no. of males in these sectors together?

    Ans:1
    Total no. of females in required sectors
    = (11+ 13) *700
    = 16800
    Total no. of males in these sectors together
    = (30+7)*1500 ─ 16800
    = 38700
    Required percentage = 16800/38700 * 100 ≃ 43 %

  • 3. Question

    Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

    Percentage wise distribution of females in different sectors

    No. of males in sector 28 is approximately what percent of the no. of total persons in sector 25?

    Ans:4
    Required percent = (30 * 1500 – 13 * 700)/(9 * 1500) * 100
    = 35900/13500 * 100
    ≃ 266%

  • 4. Question

    Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

    Percentage wise distribution of females in different sectors

    What is the ratio of no. of males in sector 32 to the no. of females in sector 25?

    Ans:3
    Required ratio = (7 * 1500 – 11 * 700)/(12 * 700)
    = (10500-7700)/8400
    = 2800: 8400
    = 1/3

  • 5. Question

    Directions (1-5): Study the pie charts carefully and answer the following questions.

    Percentage wise distribution of females in different sectors

    If 70% persons are eligible for voting from sectors 5 and 21 together and 75% females are eligible for voting from these two sectors together then find the no. of males who are eligible for voting from these two sectors together.

    Ans:1
    No. of males who are eligible for voting
    = (20+34) * 1500 * 70/100 – (38+26) * 700 * 75/100
    = 56700 ─ 33600
    = 23100

    Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
    In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.

    6. Question

    Find the total number of employees in Marketing department.

    Ans:3
    Total number of employees = 8000
    Number of male employees = 8000 * 3/5 = 4800
    Number of female employees = 8000 * 2/5 = 3200
    No. of male employees in sales department = 4800 * 30/100 = 1440
    No of females in HR department = 25/100 * 3200 = 800
    No of males in HR department =800/2 * 5 =2000
    No of males in IT department = 10/100 * 4800 = 480
    Number of males in Marketing department = 4800 – (1440+2000+480)
    = 880
    No of females in IT department = 110/100 * 480 = 528
    No of females in sales department = 20/100 * 3200 = 640
    No of females in Marketing department =3200 – (800+528+640)
    = 1232

    Total number of employees in marketing department = 880 + 1232 = 2112

  • 7. Question

    Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
    In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.
    Find the respective ratio of number of males in IT and number of females in HR?

    Ans:1
    Total number of employees = 8000
    Number of male employees = 8000 * 3/5 = 4800
    Number of female employees = 8000 * 2/5 = 3200
    No. of male employees in sales department = 4800 * 30/100 = 1440
    No of females in HR department = 25/100 * 3200 = 800
    No of males in HR department =800/2 * 5 =2000
    No of males in IT department = 10/100 * 4800 = 480
    Number of males in Marketing department = 4800 – (1440+2000+480)
    = 880
    No of females in IT department = 110/100 * 480 = 528
    No of females in sales department = 20/100 * 3200 = 640
    No of females in Marketing department =3200 – (800+528+640)
    = 1232

    Required ratio = 480: 800
    = 3:5

  • 8. Question

    Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
    In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.
    Number of males in HR is what percent of number of females in Marketing?

    Ans:2
    Total number of employees = 8000
    Number of male employees = 8000 * 3/5 = 4800
    Number of female employees = 8000 * 2/5 = 3200
    No. of male employees in sales department = 4800 * 30/100 = 1440
    No of females in HR department = 25/100 * 3200 = 800
    No of males in HR department =800/2 * 5 =2000
    No of males in IT department = 10/100 * 4800 = 480
    Number of males in Marketing department = 4800 – (1440+2000+480)
    = 880
    No of females in IT department = 110/100 * 480 = 528
    No of females in sales department = 20/100 * 3200 = 640
    No of females in Marketing department =3200 – (800+528+640)
    = 1232

    Required percentage = 2000/1232 x 100
    = 162.33%

  • 9. Question

    Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
    In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.
    Find the difference between number of employees in Sales and IT?

    Ans:3
    Total number of employees = 8000
    Number of male employees = 8000 * 3/5 = 4800
    Number of female employees = 8000 * 2/5 = 3200
    No. of male employees in sales department = 4800 * 30/100 = 1440
    No of females in HR department = 25/100 * 3200 = 800
    No of males in HR department =800/2 * 5 =2000
    No of males in IT department = 10/100 * 4800 = 480
    Number of males in Marketing department = 4800 – (1440+2000+480)
    = 880
    No of females in IT department = 110/100 * 480 = 528
    No of females in sales department = 20/100 * 3200 = 640
    No of females in Marketing department =3200 – (800+528+640)
    = 1232

    Number of employees in Sales = 1440 + 640 = 2080
    Number of employees in IT = 480 + 528 = 1008
    Required difference = 2080 – 1008 = 1072

  • 10. Question

    Directions (6-10): Study the following information carefully and answer the questions given below:
    In an organization, there are 8000 employees. Respective ratio of male and female is 3:2. All the employees are distributed in four different department viz. Sales, HR, IT and Marketing. 30% of the males work in Sales department. 25% of the females work in HR department. Respective ratio of number of males and females work in HR department is 5:2. 10% of the males work in IT department and rest of the males work in Marketing department. Number of females work in IT department is 10% more than the number of males work in IT department. 20% of the females work in Sales department and rest of the females work in Marketing department.
    Number of females in HR is what percent more than the number of females in Sales?

    Ans:3
    Total number of employees = 8000
    Number of male employees = 8000 * 3/5 = 4800
    Number of female employees = 8000 * 2/5 = 3200
    No. of male employees in sales department = 4800 * 30/100 = 1440
    No of females in HR department = 25/100 * 3200 = 800
    No of males in HR department =800/2 * 5 =2000
    No of males in IT department = 10/100 * 4800 = 480
    Number of males in Marketing department = 4800 – (1440+2000+480)
    = 880
    No of females in IT department = 110/100 * 480 = 528
    No of females in sales department = 20/100 * 3200 = 640
    No of females in Marketing department =3200 – (800+528+640)
    = 1232

    Required percentage = (800 – 640)/640 x 100
    = 160/640 x 100
    = 25%

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.