Set-34 DI For SBI PO and SBI Clerk 2019 | Must Go Through These Questions

Dear Aspirants,
We are providing the most important  Data  Interpretation Questions for SBI PO 2019, SBI Clerk 2019 and all other competitive bank and insurance exams. These questions have very high chances to be asked in SBI PO 2019, SBI Clerk 2019.
Get the Best Test Series for SBI PO 2019 at the most affordable price (Based on Real Exam Pattern) – Click Here
Download the Best GK Gaming App for Current Affairs and GK (Bank+SSC)Click here

Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

1. If the incomes of Godrej and Samsung are equal in the year 2005, what is the ratio of the expenditure of Godrej to that of Samsung?

2. The expenditure of Samsung in the year 2004 is what percentage of its income in that year?

3. If the income of Godrej in the year 2008 and the expenditure of Samsung in the year 2003 are 98 lakh and 85 lakh respectively, what is the sum of the expenditure of Godrej in 2008 and the income of Samsung in the year 2003?

4. What is the percentage increase in the per cent profit of Godrej from the year 2004 to 2005?

5. If the income of Godrej in 2007 and the expenditure of Samsung in 2008 are equal and that are 90 lakh each, what is the difference between the income of Samsung in 2008 and the expenditure of Godrej in 2007?

Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
The following show the crimes against women in the year 2006
Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh


6. During 2006, the number of cases of Torture and Odisha together exceeded the number of cases of Molestation by

7. During 2006, the number of registered cases in Punjab and Mizoram together exceeded the number of cases in TN and Odisha together by (in numbers)

8. The number of cases of Human trafficking registered in UP exceeded that in MP by

9. Which of the following crimes against women in Karnataka is less than 5800?

10. Approximately how many cases of Dowry deaths were registered per day in Mizoram in the year 2006?

 

Check your Answers below:

 

  • Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

    1. Question


    If the incomes of Godrej and Samsung are equal in the year 2005, what is the ratio of the expenditure of Godrej to that of Samsung?

    Ans:5
    Let the incomes of Godrej and Samsung each be x in the year 2005.
    Expenditure of Godrej = x × 100/(100 + 60) = 5x/8
    Expenditure of Samsung =x × 100/(100 + 50) = 2x/3
    Ratio = 5x/8 × 3/2x
    = 15/16
    = 15 : 16

  • 2. Question

    Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

    The expenditure of Samsung in the year 2004 is what percentage of its income in that year?

    Ans:3
    Let the expenditure of Samsung be x.
    Income = x × 160/100
    % = x/8x /5 × 100
    = 100x × 5/8x
    = 62.5%

  • 3. Question

    Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

    If the income of Godrej in the year 2008 and the expenditure of Samsung in the year 2003 are 98 lakh and 85 lakh respectively, what is the sum of the expenditure of Godrej in 2008 and the income of Samsung in the year 2003?

      Ans:1
    Income of Godrej = 98
    Expenditure of Godrej = 98 × 100/100 + 40 = 9800/100 + 40
    = 70 1akh
    Expenditure of Samsung = 85
    Income of Samsung = 85 × (100 + 40)/100 = 11900/100
    = 119 lakh
    Sum = 70 + 119
    = 189 lakh

  • 4. Question

    Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

    What is the percentage increase in the per cent profit of Godrej from the year 2004 to 2005?

    Ans:4
    Required % = (60 – 45)/45 × 100 = 15/45*100
    = 1500/45
    = 100/3
    = 33 1/3 %

  • 5. Question

    Directions (1-5): In the following line-graph, the percentage profit earned by two companies  Godrej and Samsung during the period 2003 to 2008 is given.

    If the income of Godrej in 2007 and the expenditure of Samsung in 2008 are equal and that are 90 lakh each, what is the difference between the income of Samsung in 2008 and the expenditure of Godrej in 2007?

    Ans:2
    Income of Godrej = 90 lakh
    Expenditure of Godrej = 90 × 100/100 + 25 = 9000/125
    = 72 lakh
    Expenditure of Samsung = 90 lakh
    Income of Samsung = 90 × (100 + 20)/100 = 10800/100
    = 108 lakh
    Difference = 108 – 72
    =36 lakh

  • 6. Question

    Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
    The following show the crimes against women in the year 2006
    Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh


    During 2006, the number of cases of Torture and Odisha together exceeded the number of cases of Molestation by

    Ans:5
    In 2006, the number of cases of Torture
    = 10 × 32% = 3.2 lakh
    In 2006, the number of cases of Odisha
    = 10 × 30% = 0.3 lakh
    = 30000
    Total cases in (Torture + Odisha)
    = 320000 + 30000 = 350000
    Again, number of cases of Molestation
    = 10 × 30%
    = 3 lakh
    Exceeding number = 3.5 – 3
    = 0.5 lakh
    = 50000

  • 7. Question

    Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
    The following show the crimes against women in the year 2006
    Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh

    During 2006, the number of registered cases in Punjab and Mizoram together exceeded the number of cases in TN and Odisha together by (in numbers)

    Ans:2
    Cases registered in Punjab = 10 × 16/100 = 160/100=1.6 lakh
    Cases registered in Mizoram = 10 × 14/100 =140/100= 1.4 lakh
    Total number of cases in (Punjab + Mizoram) = 1.6 + 1.4 = 3 lakh
    Now, the number of cases registered in TN = 10 × 12/100=120/100 = 1.2 lakh
    Number of cases registered in Odisha = 10 × 15/100= 15/100 = 1.5 lakh
    Total number of cases
    = 1.2 + 1.5 = 2.7 lakh
    Exceeded number of cases = 3 – 27
    = 0.3 lakh
    = 30000

  • 8. Question

    Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
    The following show the crimes against women in the year 2006
    Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh


    The number of cases of Human trafficking registered in UP exceeded that in MP by

    Ans:3
    Number of Human trafficking cases in UP
    = 10 × 18/100 × 6/100
    = 0.108
    = 10800
    Number of cases of Human trafficking in MP
    = 10 × 16/100 × 6/100
    = 0.096 lakh
    = 9600
    Excess = 10800 – 9600
    = 1200

  • 9. Question

    Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
    The following show the crimes against women in the year 2006
    Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh

    Which of the following crimes against women in Karnataka is less than 5800?

    Ans:1
    Total number of crimes registered in Karnataka in 2006
    = 10 × 19/100 = 190/100= 1.9 lakh
    Now, number of cases registered for Dowry deaths
    = 1.9 × 20/100=38/100 = 0.38 lakh
    = 38000
    Number of registered cases of Torture
    = 1.9 × 32/100 = 60.8/100= 0.608 lakh
    = 60800
    Number of registered cases of Molestation
    = 1.9 × 30/100 = 57/100= 0.57 lakh
    = 57000
    Number of registered cases of Odisha
    = 1.9 × 3/100 = 5.7/100= 0.057
    = 5700
    Number of registered cases of Human trafficking
    = 1.9 × 6/100 = 11.4/100= 0.114 lakh
    = 11400
    Number of registered cases of Odisha is 5700, this only less than 5800

  • 10. Question

    Directions (6-10): Study the following pie-charts carefully and answer the given questions.
    The following show the crimes against women in the year 2006
    Total number of cases registered as crimes against women in2006 = 10 lakh


    Approximately how many cases of Dowry deaths were registered per day in Mizoram in the year 2006?

    Ans:3
    Total number of cases registered in Mizoram in 2006
    = 10 × 14/100 = 140/100= 1.4 lakh
    Number of cases of Dowry death registered in Mizoram
    =1.4 × 20/100=28/100 = 0.28 lakh
    = 28000
    Number of cases registered per day in Mizoram
    = 28000/366
    =76.502
    = 77
    (Since 2006 is a leap year, there would be 366 day.)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.