Hello Aspirants,
Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Arithmetic (Percentage, Profit Loss,TSD,Time and Work,etc) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 10-15 questions are asked from this topic.
All the best !
Get the best selling Data Interpretation and Puzzle Pen Drive Course (350+ videos) along with PDF and online quizzes.Click here
Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
Not categorized0%
⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts. Keep Working Hard and Never Give Up
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. Question
A shopkeeper mixes 140 kg of P type of rice with 35 kg of Q type of rice. He then sold one – fifth of this mixture. In the remaining mixture he again mixes P and Q type of rice in the ratio 2 : 3. Now the ratio of quantity of P type of rice to that of Q type of rice in the final mixture is 3 : 1. Find that how much quantity of Q type of rice was added in the mixture?
Correct
After selling 1/5th of the mixture,
Amount of P type of rice remaining = 140 * (4/5) = 112 kg and amount of Q type of rice remaining = 35 * (4/5) = 28 kg
Let amount of P type and Q type of rice added is ‘2x’ and ‘3x’ respectively.
Ratio of P type of rice to Q type of rice in the final mixture-
=> (112 + 2x) : (28 + 3x) = 3 : 1 (Given)
=> (112 + 2x) = (84 + 9x)
=> x = 4
Hence quantity of Q type of rice added = 3x = 3 * 4 = 12 kg
Incorrect
After selling 1/5th of the mixture,
Amount of P type of rice remaining = 140 * (4/5) = 112 kg and amount of Q type of rice remaining = 35 * (4/5) = 28 kg
Let amount of P type and Q type of rice added is ‘2x’ and ‘3x’ respectively.
Ratio of P type of rice to Q type of rice in the final mixture-
=> (112 + 2x) : (28 + 3x) = 3 : 1 (Given)
=> (112 + 2x) = (84 + 9x)
=> x = 4
Hence quantity of Q type of rice added = 3x = 3 * 4 = 12 kg
Question 2 of 10
2. Question
If difference between the present ages of Ram and Kush is 22 years and 4 years hence age of Ram will be double the age of Kush, then what is the average of present ages of Ram and Kush?
Correct
Let present age of Kush be K years
Present age of Ram = (K +22)
As per given,
2 x (K +4) = (K +22 +4)
2K +8 = K +26
K = 18 years.
Present age of Ram = K +22 = 40 years
Required average = (40 +18)/2 =29 years.
Incorrect
Let present age of Kush be K years
Present age of Ram = (K +22)
As per given,
2 x (K +4) = (K +22 +4)
2K +8 = K +26
K = 18 years.
Present age of Ram = K +22 = 40 years
Required average = (40 +18)/2 =29 years.
Question 3 of 10
3. Question
The cost of carpeting a room 15 meters long with a carpet 60 cm wide at Rs 3.25/meter is Rs 572. What is the breadth of the room?
Correct
Length of the carpet =((Total cost)/(Rate/m))
= (572/3.25)m=176 m
Area of the room = Area of the carpet
= (176 X 60/100)m2=105.6 m2.
∴ Breadth of the room = (Area/15)= (105.6/15)m
= 7.04 meter = 7 meter (approx.)
Incorrect
Length of the carpet =((Total cost)/(Rate/m))
= (572/3.25)m=176 m
Area of the room = Area of the carpet
= (176 X 60/100)m2=105.6 m2.
∴ Breadth of the room = (Area/15)= (105.6/15)m
= 7.04 meter = 7 meter (approx.)
Question 4 of 10
4. Question
If Ram and Shyam started a company by investing Rs.20000 and Rs.50000, as Ram is an active partner he invests additional Rs.40000 from the part of his salary and Rajiv joined them after 6 months and he invests Rs.60000, then what is the ratio of investments of Ram, Shyam and Rajiv after 1 year?
Correct
Total investment of Ram = (20000 +40000) x 12 = 60000 x 12
Total investment of Shyam = (50000) x 12
Total investment of Rajiv= 60000 x 6
Ratio of investments of Ram, Shyam and Rajiv after 1 year
= (60000 x 12): (50000 x 12): (60000 x6)
= 6:5:3.
Incorrect
Total investment of Ram = (20000 +40000) x 12 = 60000 x 12
Total investment of Shyam = (50000) x 12
Total investment of Rajiv= 60000 x 6
Ratio of investments of Ram, Shyam and Rajiv after 1 year
= (60000 x 12): (50000 x 12): (60000 x6)
= 6:5:3.
Question 5 of 10
5. Question
When price of wheat increased by 44%, a family reduced its consumption in such a way that the expenditure on wheat is only 20% more than before. If 60 kg of wheat was the previous consumption. Find the decrease in the consumption.
Correct
Let the price 1 kg wheat = x Rs.
Let y kg be the present consumption of wheat
1.20 [60x] = 1.44 (x)(y).
Y = (1.20*60/1.44) = (72/1.44) ϸ Y = 50 kg
Consumption is decreased by 60-50 = 10 kg
Hence 3
Incorrect
Let the price 1 kg wheat = x Rs.
Let y kg be the present consumption of wheat
1.20 [60x] = 1.44 (x)(y).
Y = (1.20*60/1.44) = (72/1.44) ϸ Y = 50 kg
Consumption is decreased by 60-50 = 10 kg
Hence 3
Question 6 of 10
6. Question
In an election Samiksha got 45 votes less than Meenakshi. Meenakshi got 65 votes more than Meera. Sudhanshu got 1740 votes which is 35 votes more than Meera. Radhika got votes which are 6500 less than total votes voted in election. Calculate the approximate percent of votes Radhika got in the election if she got 75 votes more than Samiksha?
Correct
Votes received by Sudhanshu = 1740
Votes received by Meera = 1740 – 35 = 1705
Votes received by Meenakshi = 1705 + 65 = 1770
Votes received by Samiksha = 1770 – 45 = 1725
Votes received by Radhika = 1725 + 75 = 1800
Total votes voted in election = 1800 + 6500 = 8300
Therefore, approximate percent of votes received by Radhika = 1800/8300 * 100= 21.69% (approx.)
Incorrect
Votes received by Sudhanshu = 1740
Votes received by Meera = 1740 – 35 = 1705
Votes received by Meenakshi = 1705 + 65 = 1770
Votes received by Samiksha = 1770 – 45 = 1725
Votes received by Radhika = 1725 + 75 = 1800
Total votes voted in election = 1800 + 6500 = 8300
Therefore, approximate percent of votes received by Radhika = 1800/8300 * 100= 21.69% (approx.)
Question 7 of 10
7. Question
If Raman borrowed some amount at the rate of 15% per annum on SI charged after every 4 months and in 44 months he pays total interest of Rs.16500, then how much amount Raman borrowed?
Correct
Let amount borrowed by Raman be P.
Interest is charged after every 4 months, so number of terms = (44/4) = 11
Rate of interest for 4 months = (4/12) x 15 = 5%
Total interest = 11 x (5/100) x (P) = 16500
P= (16500) x (20/11) = 1500 x 20 = Rs.30000.
Incorrect
Let amount borrowed by Raman be P.
Interest is charged after every 4 months, so number of terms = (44/4) = 11
Rate of interest for 4 months = (4/12) x 15 = 5%
Total interest = 11 x (5/100) x (P) = 16500
P= (16500) x (20/11) = 1500 x 20 = Rs.30000.
Question 8 of 10
8. Question
Sunaina sold an article to Samir at a profit of 10%, Samir sold that article to Sujal at a profit of 12%, Sujal sold that article to Sanjana at a loss of 20%. Sanjana again sold that article to Sunaina at a profit of 5%. Find the overall percentage profit/loss for Sunaina?
Correct
Let the initial cost price of the article for Sunaina = Rs.100
Cost price for Samir = 100 x 110/100
Cost price for Sujal = 100 x 110/100 x 112/100
Cost price for Sanjana = 100 x 110/100 x 112/100 x 80/100
Cost price for Sunaina = 100 x 110/100 x 112/100 x 80/100 x 105/100 = Rs.103.488
Selling price of the article for Sunaina = 110 ( sunaina sold to samir at 10% profit)
% profit for Sunaina = (110 – 103.488)/103.488 x 100 = 6.29%
Incorrect
Let the initial cost price of the article for Sunaina = Rs.100
Cost price for Samir = 100 x 110/100
Cost price for Sujal = 100 x 110/100 x 112/100
Cost price for Sanjana = 100 x 110/100 x 112/100 x 80/100
Cost price for Sunaina = 100 x 110/100 x 112/100 x 80/100 x 105/100 = Rs.103.488
Selling price of the article for Sunaina = 110 ( sunaina sold to samir at 10% profit)
% profit for Sunaina = (110 – 103.488)/103.488 x 100 = 6.29%
Question 9 of 10
9. Question
If upstream time taken by a boat to cover certain distance is 100% more than the downstream time taken by the boat to cover same distance, then speed of stream is what percent of the speed of boat in still water?
Correct
Let speed of boat in still water is A km/h and speed of stream be B km/h.
As upstream time is 100% more than downstream time, so upstream speed is half of the downstream speed.
2 x(A-B) = A +B
2A -2B = A +B
A = 3B
B = (1/3) x A = 33.33% of A.
Incorrect
Let speed of boat in still water is A km/h and speed of stream be B km/h.
As upstream time is 100% more than downstream time, so upstream speed is half of the downstream speed.
2 x(A-B) = A +B
2A -2B = A +B
A = 3B
B = (1/3) x A = 33.33% of A.
Question 10 of 10
10. Question
A and B are suppose to do a work. A when working alone takes 4 hrs more while B when working alone takes 9 hrs more than the time taken when they are working together. How long will they take to complete the work when they are working together?
Correct
Let the time taken by them to complete the work when working together be X hrs
Then time taken by A alone = (X + 4) hrs
And time taken by B alone = (X + 9) hrs
together they will work as
(1/(X + 4)) + (1/(X + 9)) = 1/X
Solving this, we get X = 6hrs
Incorrect
Let the time taken by them to complete the work when working together be X hrs
Then time taken by A alone = (X + 4) hrs
And time taken by B alone = (X + 9) hrs
together they will work as
(1/(X + 4)) + (1/(X + 9)) = 1/X
Solving this, we get X = 6hrs