Hello Aspirants,
Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Number Series (Missing Number/Wrong Number) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 5 questions are asked from this topic.
All the best !
Get the best selling Data Interpretation and Puzzle Pen Drive Course (350+ videos) along with PDF and online quizzes.Click here
Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.
Keep Working Hard and Never Give Up

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

Directions:(1-5) Find the missing number in the following number series:

12, 30, 105, 472.5, ?, 16891.875

Correct

The pattern is 12×2.5=30, 30×3.5=105, 105×4.5=472.5, 472.5×5.5=2598.75, 2598.75×6.5=16891.875

Incorrect

The pattern is 12×2.5=30, 30×3.5=105, 105×4.5=472.5, 472.5×5.5=2598.75, 2598.75×6.5=16891.875

Question 2 of 10

2. Question

2673, 1782, 1188, 792, ?, 352

Correct

The series is a GP with common ratio 2/3.

2673 x 2/3 = 1782, 1782 x 2/3 =1188, 1188 x 2/3 = 792, 792 x 2/3 = 528, 528 x 2/3 = 352

Incorrect

The series is a GP with common ratio 2/3.

2673 x 2/3 = 1782, 1782 x 2/3 =1188, 1188 x 2/3 = 792, 792 x 2/3 = 528, 528 x 2/3 = 352

Question 3 of 10

3. Question

71, 85, 76, 78, 84, 73, 95, 70, ?

Correct

The terms at odd positions increase by 5, 8, 11, 14.. while the terms at even positions decrease by 7, 5, 3..

Hence the next term is 95+14 = 109

Incorrect

The terms at odd positions increase by 5, 8, 11, 14.. while the terms at even positions decrease by 7, 5, 3..

Hence the next term is 95+14 = 109

Question 4 of 10

4. Question

135, 199, 320, 445, 589, ?

Correct

The pattern is 135+4^{3}=199, 199+11^{2}=320, 320+5^{3}=445, 445+12^{2}=589, 589+6^{3}=805

Incorrect

The pattern is 135+4^{3}=199, 199+11^{2}=320, 320+5^{3}=445, 445+12^{2}=589, 589+6^{3}=805