Hello Aspirants,
Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Number Series (Missing Number/Wrong Number) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 5 questions are asked from this topic.
All the best !
Get the best selling Data Interpretation and Puzzle Pen Drive Course (350+ videos) along with PDF and online quizzes.Click here
Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.
Keep Working Hard and Never Give Up

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

Directions:(1-5) Find the wrong term in the series given below.

413, 425, 465, 585, 787, 1065

Correct

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

413 + 12 = 425

425 + 40 = 465

465 + 120 = 585

585 + 200 = 785

785 + 280 = 1065

Incorrect

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

413 + 12 = 425

425 + 40 = 465

465 + 120 = 585

585 + 200 = 785

785 + 280 = 1065

Question 2 of 10

2. Question

40, 60.0, 92.0, 135.0, 202.5, 303.75

Correct

The pattern is as follows:

40 x 1.5 = 60.0

60.0 x 1.5 = 90.0

90.0 x 1.5 = 135.0

135.0 x 1.5 = 202.5

202.5 x 1.5 = 303.75

Incorrect

The pattern is as follows:

40 x 1.5 = 60.0

60.0 x 1.5 = 90.0

90.0 x 1.5 = 135.0

135.0 x 1.5 = 202.5

202.5 x 1.5 = 303.75

Question 3 of 10

3. Question

63, 593, 994, 1284, 1483, 1603

Correct

The pattern is as follows:

63 + 23^{2} + 1 = 593

593 + 20^{2} + 1 = 994

994 + 17^{2} + 1 = 1284

1284 + 14^{2} + 1 = 1481

1481 + 11^{2} + 1 = 1603

Incorrect

The pattern is as follows:

63 + 23^{2} + 1 = 593

593 + 20^{2} + 1 = 994

994 + 17^{2} + 1 = 1284

1284 + 14^{2} + 1 = 1481

1481 + 11^{2} + 1 = 1603

Question 4 of 10

4. Question

120, 136, 130, 132, 130, 131

Correct

From the 3rd number, each successive term is average of previous 2 terms:

(120 + 136)/2 = 128

(136 + 128)/2 = 132

(128 + 132)/2 = 130

(132 + 130)/2 = 131

Incorrect

From the 3rd number, each successive term is average of previous 2 terms:

(120 + 136)/2 = 128

(136 + 128)/2 = 132

(128 + 132)/2 = 130

(132 + 130)/2 = 131

Question 5 of 10

5. Question

332, 336, 374, 376, 412, 416

Correct

The next term is obtained by adding the number to the square of the last digit of the previous number.

332 + 2^{2} = 336

336 + 6^{2} = 372

372 + 2^{2} = 376

376 + 6^{2} = 412

412 + 2^{2} = 416

Incorrect

The next term is obtained by adding the number to the square of the last digit of the previous number.

332 + 2^{2} = 336

336 + 6^{2} = 372

372 + 2^{2} = 376

376 + 6^{2} = 412

412 + 2^{2} = 416

Question 6 of 10

6. Question

Directions:(6-10) Find the next term in the series.

538, 658, 898, 1474, 1586, ?

Correct

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

538 + 5 x 3 x 8 = 658

658 + 6 x 5 x 8 = 898

898 + 8 x 9 x 8 = 1474

1474 + 1 x 4 x 7 x 4 = 1586

1586 + 1 x 5 x 8 x 6 = 1826

Incorrect

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

538 + 5 x 3 x 8 = 658

658 + 6 x 5 x 8 = 898

898 + 8 x 9 x 8 = 1474

1474 + 1 x 4 x 7 x 4 = 1586

1586 + 1 x 5 x 8 x 6 = 1826

Question 7 of 10

7. Question

15, 49, 201, 1011, 6073, ?

Correct

The pattern is as follows:

(15 x 3) + 4 = 49

(49 x 4) + 5 = 201

(201 x 5) + 6 = 1011

(1011 x 6) + 7 = 6073

(6073 x 7) + 8 = 42519

Incorrect

The pattern is as follows:

(15 x 3) + 4 = 49

(49 x 4) + 5 = 201

(201 x 5) + 6 = 1011

(1011 x 6) + 7 = 6073

(6073 x 7) + 8 = 42519

Question 8 of 10

8. Question

26, 22, 36, 92, 336, ?

Correct

The pattern is as follows:

(26 x 1) – 4 = 22

(22 x 2) – 8 = 36

(36 x 3) – 16 = 92

(92 x 4) – 32 = 336

(336 x 5) – 64 = 1616

Incorrect

The pattern is as follows:

(26 x 1) – 4 = 22

(22 x 2) – 8 = 36

(36 x 3) – 16 = 92

(92 x 4) – 32 = 336

(336 x 5) – 64 = 1616

Question 9 of 10

9. Question

341, 559, 855, 1241, 1729, ?

Correct

The pattern is as follows:

5^{3} + 6^{3} = 341

6^{3} + 7^{3} = 559

7^{3} + 8^{3} = 855

8^{3} + 9^{3} = 1241

9^{3} + 10^{3} = 1729

10^{3} + 11^{3} = 2331

Incorrect

The pattern is as follows:

5^{3} + 6^{3} = 341

6^{3} + 7^{3} = 559

7^{3} + 8^{3} = 855

8^{3} + 9^{3} = 1241

9^{3} + 10^{3} = 1729

10^{3} + 11^{3} = 2331

Question 10 of 10

10. Question

29, 31, 36, 47, 64, ?

Correct

The pattern adds alternate prime numbers to the previous term:

29 + 2 = 31

31 + 5 = 36

36 + 11 = 47

47 + 17 = 64

64 + 23 = 87

Incorrect

The pattern adds alternate prime numbers to the previous term: