Hello Aspirants,
Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Number Series (Missing Number/Wrong Number) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 5 questions are asked from this topic.
All the best !
Get the best selling Data Interpretation and Puzzle Pen Drive Course (350+ videos) along with PDF and online quizzes.Click here
Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.
Keep Working Hard and Never Give Up

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

Directions:(1-5) Find the next term in the series.

528, 564, 598, 630, ?

Correct

The series is as follows:

48 x 11 = 528

47 x 12 = 564

46 x 13 = 598

45 x 14 = 630

44 x 15 = 660

Incorrect

The series is as follows:

48 x 11 = 528

47 x 12 = 564

46 x 13 = 598

45 x 14 = 630

44 x 15 = 660

Question 2 of 10

2. Question

1002, 1334, 1732, 2202, 2750, ?

Correct

The series is as follows:

10^{3} + 2 = 1002

11^{3} + 3 = 1334

12^{3} + 4 = 1732

13^{3} + 5 = 2202

14^{3} + 6 = 2750

15^{3} + 7 = 3382

Incorrect

The series is as follows:

10^{3} + 2 = 1002

11^{3} + 3 = 1334

12^{3} + 4 = 1732

13^{3} + 5 = 2202

14^{3} + 6 = 2750

15^{3} + 7 = 3382

Question 3 of 10

3. Question

959, 1040, 1209, 1498, 1939, ?

Correct

The series is as follows:

959 + 9^{2} = 1040

1040 + 13^{2} = 1209

1209 + 17^{2} = 1498

1498 + 21^{2} = 1939

1939 + 25^{2} = 2564

Incorrect

The series is as follows:

959 + 9^{2} = 1040

1040 + 13^{2} = 1209

1209 + 17^{2} = 1498

1498 + 21^{2} = 1939

1939 + 25^{2} = 2564

Question 4 of 10

4. Question

46, 230, 1265, 7590, 49335, ?

Correct

The series is as follows:

46 x 5 = 230

230 x 5.5 = 1265

1265 x 6.0 = 7590

7590 x 6.5 = 49335

49335 x 7.0 = 345345

Incorrect

The series is as follows:

46 x 5 = 230

230 x 5.5 = 1265

1265 x 6.0 = 7590

7590 x 6.5 = 49335

49335 x 7.0 = 345345

Question 5 of 10

5. Question

624, 546, 468, 390, 312, ?

Correct

The series is as follows:

624 x 7/8 = 546

546 x 6/7 = 468

468 x 5/6 = 390

390 x 4/5 = 312

312 x 3/4 = 234

Incorrect

The series is as follows:

624 x 7/8 = 546

546 x 6/7 = 468

468 x 5/6 = 390

390 x 4/5 = 312

312 x 3/4 = 234

Question 6 of 10

6. Question

Directions:(6-10)Find the next term in the series.

123, 144, 175, 218, 275, ?

Correct

The pattern is as follows:

123 + 4^{2} + 5= 144

144 + 5^{2} + 6= 175

175 + 6^{2} + 7= 218

218 + 7^{2} + 8= 275

275 + 8^{2} + 9= 348

Incorrect

The pattern is as follows:

123 + 4^{2} + 5= 144

144 + 5^{2} + 6= 175

175 + 6^{2} + 7= 218

218 + 7^{2} + 8= 275

275 + 8^{2} + 9= 348

Question 7 of 10

7. Question

7259, 7234, 7185, 7104, 6983, ?

Correct

The pattern is as follows:

7259 – 5^{2} = 7234

7234 – 7^{2} = 7185

7185 – 9^{2} = 7104

7104 – 11^{2} = 6983

6983 – 13^{2} = 6814

Incorrect

The pattern is as follows:

7259 – 5^{2} = 7234

7234 – 7^{2} = 7185

7185 – 9^{2} = 7104

7104 – 11^{2} = 6983

6983 – 13^{2} = 6814

Question 8 of 10

8. Question

19, 57, 228, 1140, 6840, ?

Correct

The pattern is as follows:

19 x 3 = 57

57 x 4 = 228

228 x 5 = 1140

1140 x 6 = 6840

6840 x 7 = 47880

Incorrect

The pattern is as follows:

19 x 3 = 57

57 x 4 = 228

228 x 5 = 1140

1140 x 6 = 6840

6840 x 7 = 47880

Question 9 of 10

9. Question

140, 145, 155, 166, 179, ?

Correct

The next number is obtained by adding the sum of the digits:

140 + 5 = 145

145 + 10 = 155

155 + 11 = 166

166 + 13 = 179

179 + 17 = 196

Incorrect

The next number is obtained by adding the sum of the digits: