Hello Aspirants,
Welcome to our website studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.
In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Number Series(Missing Number) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 5 questions are asked from this topic.
All the best !
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
Not categorized0%
⇒ Please share your marks in comment section.
⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts.
Keep Working Hard and Never Give Up
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Answered
Review
Question 1 of 10
1. Question
Directions:(1-5) Find the next term in the series.
1, 7, 56, 504, 5040, ?
Correct
The pattern is as follows:
1 x 7 = 7
7 x 8 = 56
56 x 9 = 504
504 x 10 = 5040
5040 x 11 = 55440
Incorrect
The pattern is as follows:
1 x 7 = 7
7 x 8 = 56
56 x 9 = 504
504 x 10 = 5040
5040 x 11 = 55440
Question 2 of 10
2. Question
181, 404, 755, 1276, 2015, ?
Correct
The pattern is as follows:
181 + 6^{3} + 7 = 404
404 + 7^{3} + 8 = 755
755 + 8^{3} + 9 = 1276
1276 + 9^{3} + 10 = 2015
2015 + 10^{3} + 11 = 3026
Incorrect
The pattern is as follows:
181 + 6^{3} + 7 = 404
404 + 7^{3} + 8 = 755
755 + 8^{3} + 9 = 1276
1276 + 9^{3} + 10 = 2015
2015 + 10^{3} + 11 = 3026
Question 3 of 10
3. Question
20, 22, 26, 34, 41, ?
Correct
The next number is obtained by adding sum of digits of the number to the number itself
20 + sum of its digits (2 + 0) = 22
22 + sum of its digits (2 + 2) = 26
26 + sum of its digits (2 + 6) = 34
34 + sum of its digits (3 + 4) = 41
41 + sum of its digits (4 + 1) = 46
Incorrect
The next number is obtained by adding sum of digits of the number to the number itself
20 + sum of its digits (2 + 0) = 22
22 + sum of its digits (2 + 2) = 26
26 + sum of its digits (2 + 6) = 34
34 + sum of its digits (3 + 4) = 41
41 + sum of its digits (4 + 1) = 46
Question 4 of 10
4. Question
24, 30, 48, 78, 120, ?
Correct
The pattern is as follows:
24 + 6 x 1 = 30
30 + 6 x 3 = 48
48 + 6 x 5 = 78
78 + 6 x 7 = 120
120 + 6 x 9 = 174
Incorrect
The pattern is as follows:
24 + 6 x 1 = 30
30 + 6 x 3 = 48
48 + 6 x 5 = 78
78 + 6 x 7 = 120
120 + 6 x 9 = 174
Question 5 of 10
5. Question
71, 96, 145, 226, 347, ?
Correct
The pattern is as follows:
71 + 5^{2} = 96
96 + 7^{2} = 145
145 + 9^{2} = 226
226 + 11^{2} = 347
347 + 13^{2} = 516
Incorrect
The pattern is as follows:
71 + 5^{2} = 96
96 + 7^{2} = 145
145 + 9^{2} = 226
226 + 11^{2} = 347
347 + 13^{2} = 516
Question 6 of 10
6. Question
Directions:(6-10) Find the next term in the series.
182, 193, 206, 214, 221, ?
Correct
The next number is obtained by adding the sum of the digits:
182 + 11 = 193
193 + 13 = 206
206 + 8 = 214
214 + 7 = 221
221 + 5 = 226
Incorrect
The next number is obtained by adding the sum of the digits:
182 + 11 = 193
193 + 13 = 206
206 + 8 = 214
214 + 7 = 221
221 + 5 = 226
Question 7 of 10
7. Question
27, 27, 54, 81, 135, 216, ?
Correct
The pattern is as follows:
27 + 27 = 54
27 + 54 = 81
54 + 81 = 135
81 + 135 = 216
135 + 216 = 351
Incorrect
The pattern is as follows:
27 + 27 = 54
27 + 54 = 81
54 + 81 = 135
81 + 135 = 216
135 + 216 = 351
Question 8 of 10
8. Question
28, 42, 70, 98, 154, ?
Correct
The pattern 14 being multipled by consecutive prime numbers:
14 x 2 = 28
14 x 3 = 42
14 x 5 = 70
14 x 7 = 98
14 x 11 = 154
14 x 13 = 182
Incorrect
The pattern 14 being multipled by consecutive prime numbers: