Hello Aspirants, Welcome to our official website http://www.studyvirus.com for important study materials,quizzes,current affairs,etc.We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk,IBPS PO,IBPS Clerk,IBPS RRB exams,Insurance and many more.All the quizzes are based on latest pattern. In this series of quizzes,we will be providing most important questions on Number Series (Missing Number/Wrong Number) which are usually asked in the exams.In Prelims Examination,usually 5 questions are asked from this topic. All the best ! Get the best selling Data Interpretation and Puzzle Pen Drive Course (350+ videos) along with PDF and online quizzes.Click here Click here for Real Exam Pattern Based Test Series for Banking exams(SBI,IBPS,Insurance,etc) at the most affordable price.

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Categories

Not categorized0%

⇒ Please share your marks in comment section. ⇒Ask your doubts in too in comment section,we will try our best to clear all your doubts. Keep Working Hard and Never Give Up

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

Answered

Review

Question 1 of 10

1. Question

Directions:(1-5) Find the wrong term in the series given below.

21, 77, 211, 391, 697, 1077

Correct

The pattern adds the number to product of a prime number and the number following it:

21 + 7 x 8 = 77

77 + 11 x 12 = 209

209 + 13 x 14 = 391

391 + 17 x 18 = 697

697 + 19 x 20 = 1077

Incorrect

The pattern adds the number to product of a prime number and the number following it:

21 + 7 x 8 = 77

77 + 11 x 12 = 209

209 + 13 x 14 = 391

391 + 17 x 18 = 697

697 + 19 x 20 = 1077

Question 2 of 10

2. Question

70, 132, 224, 354, 522

Correct

The pattern is as follows:

4^{3} + 6 = 70

5^{3} + 7 = 132

6^{3} + 8 = 224

7^{3} + 9 = 352

8^{3} + 10 = 522

Incorrect

The pattern is as follows:

4^{3} + 6 = 70

5^{3} + 7 = 132

6^{3} + 8 = 224

7^{3} + 9 = 352

8^{3} + 10 = 522

Question 3 of 10

3. Question

176, 218, 234, 258, 340, 410

Correct

The series adds the product of the digits to the previous number:

176 + 42 = 218

218 + 16 = 234

234 + 24 = 258

258 + 80 = 338

338 + 72 = 410

Incorrect

The series adds the product of the digits to the previous number:

176 + 42 = 218

218 + 16 = 234

234 + 24 = 258

258 + 80 = 338

338 + 72 = 410

Question 4 of 10

4. Question

14442, 5838, 2202, 800, 282, 98

Correct

The pattern is shown below:

14442/3 + 4^{5} = 5838

5838/3 + 4^{4} = 2202

2202/3 + 4^{3} = 798

798/3 + 4^{2} = 282

282/3 + 4^{1} = 98

Incorrect

The pattern is shown below:

14442/3 + 4^{5} = 5838

5838/3 + 4^{4} = 2202

2202/3 + 4^{3} = 798

798/3 + 4^{2} = 282

282/3 + 4^{1} = 98

Question 5 of 10

5. Question

11.8, 12.6, 13.4, 14.3, 14.8

Correct

The pattern is shown below:

√140= 11.8

√160= 12.6

√180= 13.4

√200= 14.1

√220= 14.8

Incorrect

The pattern is shown below:

√140= 11.8

√160= 12.6

√180= 13.4

√200= 14.1

√220= 14.8

Question 6 of 10

6. Question

Directions:(6-10) Find the wrong term in the series given below.

211, 213, 219, 237, 281, 405

Correct

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

211 + 2 = 213

213 + 6 = 219

219 + 18 = 237

237 + 42 = 279

279 + 126 = 405

Incorrect

The next term is obtained by adding the number to the product of its digits.

211 + 2 = 213

213 + 6 = 219

219 + 18 = 237

237 + 42 = 279

279 + 126 = 405

Question 7 of 10

7. Question

30, 39.0, 50.7, 67.91, 85.683, 111.3879

Correct

The pattern is as follows:

30 x 1.3 = 39.0

39.0 x 1.3 = 50.7

50.7 x 1.3 = 65.91

65.91 x 1.3 = 85.683

85.683 x 1.3 = 111.3879

Incorrect

The pattern is as follows:

30 x 1.3 = 39.0

39.0 x 1.3 = 50.7

50.7 x 1.3 = 65.91

65.91 x 1.3 = 85.683

85.683 x 1.3 = 111.3879

Question 8 of 10

8. Question

77, 303, 475, 595, 677, 727

Correct

The pattern is as follows:

77 + 15^{2} + 1 = 303

303 + 13^{2} + 1 = 473

473 + 11^{2} + 1 = 595

595 + 9^{2} + 1 = 677

677 + 7^{2} + 1 = 727

Incorrect

The pattern is as follows:

77 + 15^{2} + 1 = 303

303 + 13^{2} + 1 = 473

473 + 11^{2} + 1 = 595

595 + 9^{2} + 1 = 677

677 + 7^{2} + 1 = 727

Question 9 of 10

9. Question

76, 140, 110, 124, 116, 120

Correct

From the 3rd number, each successive term is average of previous 2 terms:

(76 + 140)/2 = 108

(140 + 108)/2 = 124

(108 + 124)/2 = 116

(124 + 116)/2 = 120

Incorrect

From the 3rd number, each successive term is average of previous 2 terms:

(76 + 140)/2 = 108

(140 + 108)/2 = 124

(108 + 124)/2 = 116

(124 + 116)/2 = 120

Question 10 of 10

10. Question

77, 126, 164, 166, 202, 206

Correct

The next term is obtained by adding the number to the square of the last digit of the previous number.

77 + 7^{2} = 126

126 + 6^{2} = 162

162 + 2^{2} = 166

166 + 6^{2} = 202

202 + 2^{2} = 206

Incorrect

The next term is obtained by adding the number to the square of the last digit of the previous number.