#### Quiz-summary

0 of 10 questions completed

Questions:

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

#### Information

Hello Aspirants,

Welcome to our official website **https://www.studyvirus.com** for important study materials, quizzes, Current Affairs, etc. We are providing the most important quizzes for all bank exams-SBI PO,SBI Clerk, IBPS PO,IBPS Clerk, IBPS RRB exams, Insurance, SSC, Railways and many more. All the quizzes are based on latest pattern.

In this series of quizzes, we will be providing most important questions on **Data Interpretation** which are usually asked in the exams. In Prelims Examination, usually 5-15 questions are asked from this topic. **You can also check following topics to practice questions.**

Quantitative Aptitude | Reasoning | Verbal |

GK | Current Affairs | Our Courses |

**All the best !**

You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.

Quiz is loading...

You must sign in or sign up to start the quiz.

You have to finish following quiz, to start this quiz:

#### Results

0 of 10 questions answered correctly

Your time:

Time has elapsed

You have reached 0 of 0 points, (0)

Average score | |

Your score |

#### Categories

- Not categorized 0%

**⇒ Please share your marks in comment section.**

**⇒Ask your doubts in too in comment section, we will try our best to clear all your doubts.****You can also check following topics to practice questions.**Quantitative Aptitude Reasoning Verbal GK Current Affairs Our Courses **Keep Working Hard and Never Give Up :**

- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10

- Answered
- Review

- Question 1 of 10
##### 1. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.**The line graph shows the Quantity of 6 different fruits and price per kg (in Rs)

What is the average price per kg of Apple and Guava sold?CorrectAverage price= (25*750+45*550)/(750+550)

=43500/1300

=33.46(approx)IncorrectAverage price= (25*750+45*550)/(750+550)

=43500/1300

=33.46(approx) - Question 2 of 10
##### 2. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.**The line graph shows the Quantity of 6 different fruits and price per kg (in Rs)

Out of the total quantity of Banana sold, half the quantity is sold at the given rate while half the quantity is sold 20% more than the original price. What is the total cost of the entire quantity of Banana sold?CorrectHalf of the quantity=700/2=350

Total cost= (350*30)+(350*(30*120/100))

=10500+12600

=23100IncorrectHalf of the quantity=700/2=350

Total cost= (350*30)+(350*(30*120/100))

=10500+12600

=23100 - Question 3 of 10
##### 3. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.**The line graph shows the Quantity of 6 different fruits and price per kg (in Rs)

If Cherry is sold at 10% discount then the quantity sold gets doubled. What will be the cost of the total quantity of Cherry sold after discount?CorrectTotal cost=(80*90/100)*(300+300)

=72*600

=43200IncorrectTotal cost=(80*90/100)*(300+300)

=72*600

=43200 - Question 4 of 10
##### 4. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.**The line graph shows the Quantity of 6 different fruits and price per kg (in Rs)

If the selling quantities of Orange and Mango are interchanged then, what is the ratio of the total cost of the quantities sold for Orange and Mango?CorrectThe quantities are interchanged, so mango=450kg

Orange=200kg

Required ratio=200*50:450*70

=20:63IncorrectThe quantities are interchanged, so mango=450kg

Orange=200kg

Required ratio=200*50:450*70

=20:63 - Question 5 of 10
##### 5. Question

**Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.**The line graph shows the Quantity of 6 different fruits and price per kg (in Rs)

If the quantity of Guava sold is increased by 300% and the price per kg is reduced by 20%. What will be the total cost of Guava sold?CorrectQuantity increased by 300%=550*400/100

=2200kg

Price decreased by 20%=45*80/100=Rs.36

Total cost=2200*36

=79200IncorrectQuantity increased by 300%=550*400/100

=2200kg

Price decreased by 20%=45*80/100=Rs.36

Total cost=2200*36

=79200 - Question 6 of 10
##### 6. Question

**Directions:(6-10) Read the following passage carefully and answer the given questions.**In a train there are 1200 passengers. 18% of the total number of passengers is from Chennai. Two-fifths of the total number of passengers is from Bangalore. 6% of the total number of passengers is from Delhi. The remaining number of passengers is from Mumbai. 25% of the number of passengers from Chennai is females. Half the number of passengers from Bangalore is female. There are no female passengers from Delhi. Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females.

What is the total number of male passengers from Mumbai and the female passengers from Bangalore together?CorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Male passengers from Mumbai=144

Female passengers from Bangalore=240

Total=144+240=384IncorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Male passengers from Mumbai=144

Female passengers from Bangalore=240

Total=144+240=384 - Question 7 of 10
##### 7. Question

**Directions:(6-10) Read the following passage carefully and answer the given questions.**In a train there are 1200 passengers. 18% of the total number of passengers is from Chennai. Two-fifths of the total number of passengers is from Bangalore. 6% of the total number of passengers is from Delhi. The remaining number of passengers is from Mumbai. 25% of the number of passengers from Chennai is females. Half the number of passengers from Bangalore is female. There are no female passengers from Delhi. Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females.

The number of male passengers from Chennai is what percentage of the total number of passengers from Delhi?CorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Percentage=162*100/72

=225IncorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Percentage=162*100/72

=225 - Question 8 of 10
##### 8. Question

**Directions:(6-10) Read the following passage carefully and answer the given questions.**In a train there are 1200 passengers. 18% of the total number of passengers is from Chennai. Two-fifths of the total number of passengers is from Bangalore. 6% of the total number of passengers is from Delhi. The remaining number of passengers is from Mumbai. 25% of the number of passengers from Chennai is females. Half the number of passengers from Bangalore is female. There are no female passengers from Delhi. Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females.

What is the ratio of the number of passengers from Bangalore and the number of male passengers from Delhi?CorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Required ratio=480:72

=20:3IncorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Required ratio=480:72

=20:3 - Question 9 of 10
##### 9. Question

**Directions:(6-10) Read the following passage carefully and answer the given questions.**In a train there are 1200 passengers. 18% of the total number of passengers is from Chennai. Two-fifths of the total number of passengers is from Bangalore. 6% of the total number of passengers is from Delhi. The remaining number of passengers is from Mumbai. 25% of the number of passengers from Chennai is females. Half the number of passengers from Bangalore is female. There are no female passengers from Delhi. Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females.

What is the average number of female passengers from all the four places?CorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Average passengers of female from all places= (54+240+288)/3

=194IncorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Average passengers of female from all places= (54+240+288)/3

=194 - Question 10 of 10
##### 10. Question

**Directions:(6-10) Read the following passage carefully and answer the given questions.**In a train there are 1200 passengers. 18% of the total number of passengers is from Chennai. Two-fifths of the total number of passengers is from Bangalore. 6% of the total number of passengers is from Delhi. The remaining number of passengers is from Mumbai. 25% of the number of passengers from Chennai is females. Half the number of passengers from Bangalore is female. There are no female passengers from Delhi. Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females.

What is the difference between the number of female passengers from Mumbai and the number of male passengers from Delhi?CorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Difference=288-72

=216IncorrectNo.of passengers from Chennai=18*1200/100=216

25% females passengers from Chennai=216*25/100=54

Male passengers from Chennai=216-54=162

No.of passengers from Bangalore=2/5*1200=480

Half the number of female passengers from Bangalore=480/2=240

Hence male passengers from Bangalore=240

No.of passengers from Delhi=6*1200/100=72

Male passenger from Delhi=72

Total number of passengers from Mumbai=1200-216-480-72=432

Two-thirds of the number of passengers from Mumbai is females=432*2/3=288

Male passengers from Mumbai=432-288=144

Difference=288-72

=216