Set-20 DI For SBI PO and SBI Clerk 2019 | Must Go Through These Questions

Dear Aspirants,
We are providing the most important  Data  Interpretation Questions for SBI PO 2019, SBI Clerk 2019 and all other competitive bank and insurance exams. These questions have very high chances to be asked in SBI PO 2019, SBI Clerk 2019.
Get the Best Test Series for SBI PO 2019 at the most affordable price (Based on Real Exam Pattern) – Click Here
Download the Best GK Gaming App for Current Affairs and GK (Bank+SSC)Click here

Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.


1. The average number of students from E in all the departments together is approximately what percent more than that of the average number of students from D in all the departments together?

2. What is the difference between the number of students from A, B and D together in EEE departments and the number of students from B, C and E in ECE departments together?

3. The number of students in CSE department from C is approximately what percent of the total number of students in CSE departments from all the colleges together?

4. What is average number of students in ECE from all the colleges together?

5. What is the ratio of the number of students from A, B and D together in ECE department to number of students from B, C and E together in EEE departments?

Directions:(6-10) Read the following information carefully and answer the given questions:
Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.
6. If the ratio of the number of male to female speak only English is 5:4 and 25% of the female speak only French, what is the difference between the number of female speak only English and number of male speak only French?

7. Find the number of people speaks French?

8. What is the difference between the number of people speaks Tamil and Hindi?

9. The number of people speaking only Hindi is approximately what percent of the number of people speaking only Tamil and English?

10. What is the ratio of the number of people speaks only Telugu to the number of people speaks Tamil, Telugu and English?

 

Check your Answers below:

 

 

  • Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
    The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.


    The average number of students from E in all the departments together is approximately what percent more than that of the average number of students from D in all the departments together?

    Ans:3
    Average students from E=600 + 540 + 480/3=540
    Average students from D=560 + 360 + 460/3=460
    Required percentage=(540 – 460)/460 * 100=17%

  • 2. Question

    Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
    The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.

    What is the difference between the number of students from A, B and D together in EEE departments and the number of students from B, C and E in ECE departments together?

    Ans:2
    Number of students from A, B and D in EEE=(520 + 420 + 360)=1300
    Number of students from B, C and E in ECE=(600 + 540 + 480)=1620
    Difference=1620 – 1300=320

  • 3. Question

    Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
    The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.


    The number of students in CSE department from C is approximately what percent of the total number of students in CSE departments from all the colleges together?

     Ans:1
    Required percentage=480/(420 + 360 + 480 + 560 + 600) *100
    =20%

  • 4. Question

    Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
    The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.


    What is average number of students in ECE from all the colleges together?

    Ans:2
    Average=(460 + 600 + 540 + 460 + 480)/5
    =508

  • 5. Question

    Direction (1 – 5): Study the following information carefully and answer the given questions:
    The given bar graph shows the number of students in three different departments from four different colleges.


    What is the ratio of the number of students from A, B and D together in ECE department to number of students from B, C and E together in EEE departments?

    Ans:3
    Required ratio=(460 + 600 + 460):(420 + 420 + 540)
    =1520:1380
    =76:69

    Directions:(6-10)Read the following information carefully and answer the given questions:
    Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.

    6. Question

    If the ratio of the number of male to female speak only English is 5:4 and 25% of the female speak only French, what is the difference between the number of female speak only English and number of male speak only French?

    Ans:3
    People speak only English=15/100 * 1200=180
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    People speak only Telugu=84
    People speak only Hindi=16/100 * 1200=192
    Number of people speak Tamil and English=72
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Number of female speak only English=4/9 * 180=80
    Number of male speak only French=75/100 * 144=108
    Difference=108 – 80=28

  • 7. Question

    Directions:(6-10)Read the following information carefully and answer the given questions:
    Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.
    Find the number of people speaks French?

    Ans:4
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only Tamil=1/4 * 1200=300
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only Tamil=1/4 * 1200=300
    People speak only English=15/100 * 1200=180
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    People speak only Telugu=84
    People speak only Hindi=16/100 * 1200=192
    Number of people speak Tamil and English=72
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Sum=72 + 144 + 60=276

  • 8. Question

    Directions:(6-10)Read the following information carefully and answer the given questions:
    Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.
    What is the difference between the number of people speaks Tamil and Hindi?

    Ans:3
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only Tamil=1/4 * 1200=300
    People speak only English=15/100 * 1200=180
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    People speak only Telugu=84
    People speak only Hindi=16/100 * 1200=192
    Number of people speak Tamil and English=72
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Number of people speak Tamil=72 + 300 + 72 + 96=540
    Number of people speak Hindi=72 + 192 + 60=324
    Difference=540 – 324=216

  • 9. Question

    Directions:(6-10)Read the following information carefully and answer the given questions:
    Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.
    The number of people speaking only Hindi is approximately what percent of the number of people speaking only Tamil and English?

    Ans:3
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only Tamil=1/4 * 1200=300
    People speak only English=15/100 * 1200=180
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    People speak only Telugu=84
    People speak only Hindi=16/100 * 1200=192
    Number of people speak Tamil and English=72
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Required percentage=192/72 *100
    =267%

  • 10. Question

    Directions:(6-10)Read the following information carefully and answer the given questions:
    Population of the village is 1200 and every people of this village speak one of the five languages-Tamil, English, Hindi, Telugu and French. Number of people speaks in all the five languages is 72. One-fourth of the people speak Tamil and 15% of the people speak only English. 12% of the people speak only French and 84 people speak only Telugu. 16% of the people speak only Hindi and 72 people speak Tamil and English. 96 people speak Tamil, Telugu and English and 60 people speak English, French and Hindi.
    What is the ratio of the number of people speaks only Telugu to the number of people speaks Tamil, Telugu and English?

     Ans:4
    Number of people speak all the five languages=72
    People speak only Tamil=1/4 * 1200=300
    People speak only English=15/100 * 1200=180
    People speak only French=12/100 * 1200=144
    People speak only Telugu=84
    People speak only Hindi=16/100 * 1200=192
    Number of people speak Tamil and English=72
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    Number of people speak English, French and Hindi=60
    Number of people speak Tamil, Telugu and English=96
    People speak only Telugu=84
    Required ratio=84:96
    =7:8