Set-23 DI For SBI PO and SBI Clerk 2019 | Must Go Through These Questions

Dear Aspirants,
We are providing the most important  Data  Interpretation Questions for SBI PO 2019, SBI Clerk 2019 and all other competitive bank and insurance exams. These questions have very high chances to be asked in SBI PO 2019, SBI Clerk 2019.
Get the Best Test Series for SBI PO 2019 at the most affordable price (Based on Real Exam Pattern) – Click Here
Download the Best GK Gaming App for Current Affairs and GK (Bank+SSC)Click here
Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.


1.  What is the total number of students in Marketing, HR and IT?

2. What is the difference between the number of IB girls and that of Finance boys?

3. The number of HR girls is approximately what percent of the number of marketing boys?

4. What is the ratio of total number of Finance boys to the total number of IB boys?

5. What is the ratio of total number of Marketing and Finance boys to total number of IT and HR girls together?

Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
6. What is the total number of Samsung and Moto?

7. The cost of one Oppo product is Rs.25000, what is the cost of all the Oppo products manufactured by the company?

8. The number of Vivo products is approximately what percent of the number of Nokia products?

9. If 25% of the number of Oppo products is defective, what is the number of non defective Oppo?

10. What is the difference between the number of Samsung products and the number of Vivo products manufactured?

 

Check your Answers below:

 

 

  • Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
    Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.

    1. Question

    What is the total number of students in Marketing, HR and IT?

    Ans:1
    Total number of students in HR, IT and Marketing = (23+21+26)% of 8000
    = 70/100*8000 = 5600
  • 2. Question

    Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
    Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.


    What is the difference between the number of IB girls and that of Finance boys?

     Ans:2

    Number of IB girls=720
    Number of Finance boys=560
    Difference=720-560
    =160
  • 3. Question

    Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
    Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.


    The number of HR girls is approximately what percent of the number of marketing boys?

    Ans:3

    Required percentage=880*100/1360
    ≈65%
  • 4. Question

    Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
    Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.


    What is the ratio of total number of Finance boys to the total number of IB boys?

    Ans:4

    Ratio=560:720
    =7:9
  • 5. Question

    Directions (1-5): Study the following graph carefully and answer the given questions.
    Percentage wise of students in terms of specialization in MBA and the table shows ratio of number of boys and girls in that specialization.


    What is the ratio of total number of Marketing and Finance boys to total number of IT and HR girls together?

    Ans:4

    Total number of marketing and Finance boys=1360+560=1920
    Total number of IT and HR girls=1040+880=1920
    Ratio=1920:1920=1:1

    Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
    A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.

    6. Question

    What is the total number of Samsung and Moto?

     Ans:1
    Total = 1800
    Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
    Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
    Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
    Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
    Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184

    Total number of Moto and Samsung=184+800=984
  • 7. Question

    Directions (6-10): What value should come in the place of question mark in the given questions?
    A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
    The cost of one Oppo product is Rs.25000, what is the cost of all the Oppo products manufactured by the company?

     Ans:1
    Total = 1800
    Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
    Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
    Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
    Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
    Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184

    Total number of Oppo products =216
    Cost=216*25000=5400000 = 54 lakhs
  • 8. Question

    Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
    A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
    The number of Vivo products is approximately what percent of the number of Nokia products?

    Ans:4
    Total = 1800
    Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
    Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
    Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
    Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
    Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184

    Percentage=330*100/270=122%
  • 9. Question

    Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
    A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
    If 25% of the number of Oppo products is defective, what is the number of non defective Oppo?

    Ans:3
    Total = 1800
    Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
    Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
    Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
    Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
    Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184

    Total number of Oppo products =216.
    25% defective=54
    Therefore non defective Oppo products =216-54=162
  • 10. Question

    Directions:(6-10):What value should come in the place of question mark in the given questions?
    A company produced five different mobile products, viz. Nokia, Samsung, Moto, Vivo and Oppo. Total number of all five products manufactured is 1800. 15% of the total number of products are Nokia. Four-ninths of the total number of products are Samsung. The number of Vivo manufactured is 60 more than the number of Nokia. 12% of the total number of products is Oppo and the remaining number of products is Moto.
    What is the difference between the number of Samsung products and the number of Vivo products manufactured?

    Ans:2
    Total = 1800
    Number of Nokia products = 15/100 * 1800= 270
    Number of Samsung products = 4/9 * 1800 = 800
    Number of Vivo products = 270 + 60 = 330
    Number of Oppo products = 12/100 * 1800 = 216
    Number of Moto products = 1800 – (270+800+330+216) = 184

    Difference=800-330=470