Dear Aspirants,

We are providing the most important **Number Series (Missing/Wrong Number) Questions for SBI PO 2019, SBI Clerk 2019** and all **other competitive bank and insurance exams**. These questions have very high chances to be asked in **SBI PO 2019, SBI Clerk 2019.
**Get the

**Best Test Series for SBI PO 2019**at the most affordable price (Based on Real Exam Pattern) –

**Click Here**

Download the

**Best GK Gaming App for Current Affairs and GK (Bank+SSC)**– Click here

**(App No 1) (App No 2)**

Directions:(1-5)** Find the missing number of the series**

1. 3, 7, 23, 95, 479, ?

2. 72, 132, 210, 306, 420, ?

3. 2401, 2809, ?, 3721, 4225, 4761

4. 35, ?, 55, 68, 83, 100

5. 235, 265, 295, ?, 335, 355

Directions:(6-10) **Find the next term in the series.**

6. 140, 156, 192, 256, 356, ?

7. 16, 23, 28, 38, 49, ?

8. 18, 90, 540, 3780, 30240, ?

9. 37, 388, 909, 1648, 2659, ?

10. 38, 52, 94, 164, 262, ?

**Check your Answers below:**

Directions:(1-5)

**Find the missing number of the series**##### 1. Question

3, 7, 23, 95, 479, ?

Ans: 2

3 x 2 + 1 = 7

7 x 3 + 2 = 23

23 x 4 + 3 = 95

95 x 5 + 4 = 479

479 x 6 + 5 = 2879##### 2. Question

72, 132, 210, 306, 420, ?

Ans:3

8 x 9 = 72

11 x 12 = 132

14 x 15=210

17 x 18 = 306

20 x 21 = 420

23 x 24 = 552##### 3. Question

2401, 2809, ?, 3721, 4225, 4761

Ans:3

The pattern is 49^{2}, 53^{2}, 57^{2}, 61^{2}, 65^{2}, 69^{2}Hence missing term = 57^{2}= 3249##### 4. Question

35, ?, 55, 68, 83, 100

Ans:2

The series is 3×5+20 = 35, 4×6+20 = 44, 5×7+20 = 55, 6×8+20 = 68, 7×9+20 = 83, 8×10+20 = 100Hence missing term = 44##### 5. Question

235, 265, 295, ?, 335, 355

Ans:5

The pattern is 47×5 = 235, 53×5 = 265, 59×5 = 295, 61×5 = 305, 67×5 = 335, 71×5 = 35547, 53, 59, 61, 69 and 71 are consecutive prime numbers.##### 6. Question

Directions:(6-10)

**Find the next term in the series.**140, 156, 192, 256, 356, ?

Ans:2

The pattern is as follows:140 + 4^{2}= 156156 + 6

^{2}= 192192 + 8

^{2}= 256256 + 10

^{2}= 356356 + 12

^{2}= 500##### 7. Question

16, 23, 28, 38, 49, ?

Ans:4

The next number is obtained by adding sum of digits of the previous number:16 + 1 + 6 = 2323 + 2 + 3 = 28

28 + 2 + 8 = 38

38 + 3 + 8 = 49

49 + 4 + 9 = 62

##### 8. Question

18, 90, 540, 3780, 30240, ?

Ans:2

The pattern is as follows:18 x 5 = 9090 x 6 = 540

540 x 7 = 3780

3780 x 8 = 30240

30240 x 9 = 272160

##### 9. Question

37, 388, 909, 1648, 2659, ?

Ans:1

The pattern is as follows:37 + 7^{3}+ 8 = 388388 + 8

^{3}+ 9 = 909909 + 9

^{3}+ 10 = 16481648 + 10

^{3}+ 11 = 26592659 + 11

^{3}+ 12 = 4002##### 10. Question

38, 52, 94, 164, 262, ?

**Ans:3**

The pattern is as follows:38 + 14 x 1 = 5252 + 14 x 3 = 94

94 + 14 x 5 = 164

164 + 14 x 7 = 262

262 + 14 x 9 = 388